Odchudzanie to proces, na który składa się wiele czynników. Można zdecydować się w jego ramach na plany żywieniowe ale nawet restrykcyjna i doskonale przygotowana dieta będzie skuteczniejsza, jeśli zostanie wsparta odpowiednimi nawykami. Jak w prosty sposób można przyspieszyć proces utraty kilogramów i uczynić go skuteczniejszym?
1. Regularność to podstawa
Bardzo ważne jest przestrzeganie stałych pór spożywania posiłków oraz tego, by żadnego z nich nie pominąć. Wielkość ich porcji powinna być tak dostosowana, by spokojnie za dwie – trzy godziny móc zjeść kolejną porcję. Dzięki takiej regularności łatwiej można uniknąć napadów „wilczego głodu”, podczas których dużo trudniej o kontrolowanie ilości dostarczanych z jedzeniem kalorii. Będąc głodnym można także sięgnąć po pierwszą dostępną pod ręką przekąskę, nawet jeśli będzie ona niezdrowa, byle tylko zaspokoić apetyt.
Regularność oznacza również, że w ciągu weekendów także należy przestrzegać zasad zdrowego odżywiania. Samym zaniedbaniem diety w ciągu weekendów można doprowadzić do przybrania kilku dodatkowych kilogramów w ciągu roku. Deser po niedzielnym obiedzie raz na jakiś czas nie zaszkodzi, ale powtarzany regularnie już tak.
2. Unikaj cukru
W przygotowanej przez dietetyka diecie nigdy nie znajdzie się cukru i nie ma w tym przypadku, należy unikać jego spożywania, a można to robić nie tylko wraz z posiłkami. Podstawą jest w tym wypadku wykluczenie z jadłospisu słodzonych napojów, które mogą dostarczać nawet kilkaset nadprogramowych kalorii dziennie! Pod pojęciem „słodzonych napojów” ukrywać się mogą jednak nie tylko te gazowane albo soki owocowe, ale również kawa i herbata, których nie należy słodzić, jeśli chce się cieszyć skuteczną dietą jaką jest dieta ketogeniczna.
3. Nie tylko „co”, ale też „jak”
Każdy kęs powinno się przeżuwać nawet do 40 razy! Dzięki temu ułatwia się pracę przewodowi pokarmowemu, ale również ogranicza ilość spożywanych racji. Powolne jedzenie sprawia, że szybciej można poczuć się najedzonym.
Warto całą uwagę podczas posiłku skoncentrować właśnie na nim, czyli nie jeść w czasie pracy, przed ekranem komputera, w drodze ani przed telewizorem. Pozwala to na szybsze odczucie nasycenia głodu, a w konsekwencji na zjedzenie mniejszej ilość kalorii.
4. Odchudzanie zaczyna się od zakupów
Nie powinno się iść do sklepu po zakupy spożywcze będąc głodnym, ponieważ można wtedy wybierać produkty niezdrowe, na które akurat ma się apetyt. Głodnej osobie trudniej jest się bowiem kontrolować i można zakończyć zakupy z wieloma niezdrowymi przekąskami w koszyku.
Wizyta w sklepie powinna się zakończyć jedynie nabyciem produktów, które pokryją obecne zapotrzebowanie, bez robienia dużych zapasów. Jeżeli kończy się termin ważności kupionego wcześniej jedzenia, trzeba znaleźć sposób na jego zastosowanie, a to z kolei często sprawia, że w diecie pojawiają się odstępstwa w postaci dodatkowych kalorii. Lepiej zatem często zaopatrywać się w małe porcje niż raz w tygodniu robić duże zakupy.
5. Psychologia królową nauk
Istnieje wiele sposobów, by zadziałać na umysł, kiedy jest się na diecie. Jednym z nich jest zakładanie obcisłych ubrań przed jedzeniem, dzięki czemu szybko można zauważyć, w którym momencie warto skończyć jeść będąc poza domem. Ubrania mogą posłużyć także jako motywacja, ponieważ warto wyobrażać sobie np. zakup wypatrzonej sukienki albo zachwyt znajomych nad uzyskaną sylwetką. W przypadku naruszenia zasad diety nie należy też pogrążać się w wyrzutach sumienia, zamiast tego lepiej postanowić sobie poprawę.