Napad kolki nerkowej przytrafia się średnio 10% mężczyzn i 5% kobiet. To częsta i, jednocześnie, niezwykle bolesna przypadłość. Tworzące się w układzie moczowym kamienie przemieszczają się w dół moczowodów, wywołując silny ból. Złogi, czyli kamienie tworzą się wtedy, kiedy w moczu występuje nadmiar konkretnych substancji. Przez zbyt dużą ich ilość nie są w stanie się rozpuścić, jak dzieje się to u zdrowego człowieka. Przyczyny kamicy nerkowej są różne. Warto jednak wdrożyć kilka zasad bezpieczeństwa do codziennego życia, by zapobiegać pojawieniu się choroby i łagodzić ewentualne dolegliwości.
Badania przede wszystkim
Jeśli występują u nas jakiekolwiek dolegliwości, zgłośmy się po poradę do lekarza, który zleci odpowiednie badania, postawi diagnozę i zaordynuje leczenie. USG, badanie moczu, rentgen – wszystkie te metody pomogą ustalić źródło problemu. Zanim jednak dojdzie do rozwoju choroby i powstania dużych kamieni, można wdrażać do codziennych aktywności odpowiednią profilaktykę.
Dobra dieta, solidne nawadnianie organizmu i regularna aktywność fizyczna to absolutna podstawa zdrowego życia. Wykluczmy używki i stosujmy preparaty ziołowe, które mogą wspierać pracę układu moczowego.
Kamica nerkowa – leczenie
Jeżeli zdiagnozowano u nas piasek lub kamienie nerkowe, pomóc mogą różne metody lecznicze. Kamica bywa efektem jakiegoś zaburzenia lub choroby. Trzeba więc zdiagnozować podstawowy problem i podjąć terapię, by zapobiegać ewentualnym nawrotom kolki nerkowej.
Leki na kamicę nerkową to przede wszystkim…napoje! Lekarze zawsze zwracają uwagę na to, że podstawową metodą zapobiegania dolegliwości, jest zwiększenie wydalania moczu. A żeby tak się stało, musimy więcej pić. Zaleca się więc zwiększenie dziennej dawki napojów. Zdrowi ludzie powinni spożywać przynajmniej 2 litry wody dziennie. Szczególnie istotne jest to u osób, które miały w rodzinie przypadki kamicy.
Ból to objaw, z którym trudno dyskutować. To jedna z najbardziej dokuczliwych cech kamicy nerkowej. W napadzie kolki dolegliwości są niezwykle silne. W takiej sytuacji pomogą leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Te ostatnie mogą ułatwić przemieszczenie się kamienia w dół dróg moczowych i, wreszcie, wydalenie go.
Czasem jednak kamienie są na tyle duże, że organizm nie jest w stanie samoczynnie się ich pozbyć. Wtedy jedynym lekiem na kamicę może się okazać interwencja lekarska – rozbicie kamienia i leczenie chirurgiczne.
Warto pamiętać, żeby w każdym przypadku konsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania, przeprowadzi diagnostykę i pomoże ustalić leczenie.