Wypadanie sierści u zwierząt może mieć wiele przyczyn – począwszy od naturalnego procesu linienia, po utratę włosia wywołaną stresem lub chorobą. Gdy zauważamy dodatkową ilość sierści na dywanie, nie powinniśmy od razu wpadać w panikę, ponieważ możliwe, że jest to zwyczajna zmiana zależna od sezonu grzewczego. W momencie, gdy sytuacja zdaje się nam poważna, wówczas w pierwszej kolejności warto zasięgnąć rady weterynarza.
Kiedy można mówić o nadmiernym wypadaniu sierści?
Właściciele często mają problem z określeniem, czy sierść ich pupila wypada w nadmiarze. Zazwyczaj fakt linienia związany jest z porą roku – ma on miejsce na początku wiosny oraz jesieni i związany jest z dogrzewaniem mieszkań. Wypadanie sierści u psów i kotów może jednak wydać się właścicielowi niepokojące, gdy temu objawowi towarzyszą dodatkowo stres zwierzęcia i jego niestandardowe zachowanie, np. w postaci wylizywania konkretnego miejsca na ciele.
Nadmierna utrata sierści ma szansę wiązać się z chorobami skóry, obecnością pasożytów lub uczuleniem – wszystkie te dolegliwości mogą powodować zapalenie skóry. Nasz pupil w takiej sytuacji może zwyczajnie gubić sierść lub pozbawiać się jej mechanicznie przez wydrapywanie czy wylizywanie. Jest to szczególnie uciążliwy problem w momencie, gdy na ciele zwierzęcia pojawiają się strupy, które pupil próbuje zdrapać – w takiej sytuacji nie jest możliwy porost nowej sierści i w efekcie czego na skórze powstają miejscowe wyłysienia.
Inną przyczyną nadmiernego wypadania sierści może być niewłaściwa dieta. Warto przyjrzeć się temu, co na co dzień spożywa nasz pupil. Szczególnie ważna będzie obecność kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6, które można podawać zarówno w gotowej karmie, jak i w suplementach.
Pielęgnacja czworonogów również jest niezmiernie istotna. Kąpiąc naszego pupila powinniśmy używać specjalnych szamponów przeznaczonych dla psów i kotów, aby mieć pewność, że zawarte w nich substancje nie wywołają u zwierzęcia reakcji alergicznej.
Sposoby na wypadanie sierści
W momencie gdy zauważamy nadmierne wypadanie sierści u pupila, w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do weterynarza, który specjalistycznie oceni stan zwierzęcia. Nasz pupil może być zmuszony do przyjmowania dodatkowych witamin i suplementów zawierających witaminę A, biotynę oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Dodatkowo, nasz pupil musi być również regularnie odrobaczany.