Szczupak na spinning – wskazówki dla początkujących

Od majówki wędkarze z całej Polski mają jeden, wspólny cel: złowić dorodny okaz szczupaka. Tuż po zakończeniu okresu ochronnego miłośnicy wędkarstwa, także ci początkujący, wyruszają na łowy. Dziś zajmiemy się połowem szczupaka na spinning. Co warto zabrać na łowisko? W jaki sprzęt zainwestować? Jak wybrać miejscówkę i kiedy wyruszyć na wyprawę? Jeśli dopiero zaczynasz swoją szczupakową przygodę, zapraszamy do lektury!

Zębate trofeum – kilka słów o szczupaku

Szczupak to bez wątpienia jedna z najbardziej pożądanych ryb. Ten waleczny drapieżnik śródlądowy posiada piękne, zielone ubarwienie. Żółte plamy ułatwiają maskowanie wśród wodnej roślinności; z kolei spiczasta głowa, silne płetwy i nieco wydłużony korpus sprawiają, że szczupak jest przy tym niezwykle zwrotny i szybki. Złowienie tego zębatego łowcy to nie lada wyczyn – nic dziwnego, że zaliczamy go do grona najbardziej pożądanych trofeów!

Szczupak zasadza się na swoje ofiary na dnie zbiornika wodnego; żeby zaatakować i schwytać ofiarę, potrzebuje ułamków sekundy. Tak samo szybko potrafi umknąć wędkarzowi, dlatego jego łowienie wymaga sporo sprytu i stanowczości. Ryby te przeważnie bytują samotnie, a największą aktywność wykazują w maju. Właśnie wtedy, po zakończonym tarle, można je złowić nieco łatwiej, ponieważ są wygłodniałe, intensywnie poszukują pożywienia i tracą ostrożność.

Jakiego sprzętu potrzebujesz, jeśli chcesz złowić szczupaka na spinning?

Chętnie wybieraną metodą łowienia szczupaka jest spinning, czyli typowo aktywna technika. Równie skuteczna bywa przepływanka spławikowa na żywca, ale dziś, dla ułatwienia, zajmiemy się wyłącznie spinningiem. Spinningując, należy wykonywać sporo rzutów i szukać ryby na różnych stanowiskach, żeby wreszcie trafić przynętą tam, gdzie akurat pływa szczupak.

Sprzęt do spinningu dobierz do łowiska i do własnych upodobań. Wybierając wędkę, zwróć uwagę na rodzaj akcji (powinna być szybka), ciężar wyrzutu czy długość kija. Jeśli chodzi o ciężar wyrzutu, do lekkich przynęt wystarczy cw do 30 g, do cięższych gum na szczupaka przyda się kij o cw do 30-40g, a cw powyżej 40g to już sprzęt na największe woblery i blachy, obrotówki czy wahadłówki. Warto przy tym zaznaczyć, że dla początkujących wędkarzy najlepszym wyborem będą lżejsze kije z przedziału 5-30 g. Długość kija to sprawa mocno indywidualna, może wynosić od ok. 2,1 do 3m i więcej; najważniejsze, żeby wędzisko było solidne. Najczęściej wybierane długości mieszczą się jednak w przedziale od 2,4 do 2,7m. Pozwalają one swobodnie obłowić różnego rodzaju miejsca, także te zarośnięte, a przy tym nie męczą zbyt dotkliwie niewprawionych rąk.

Co do kołowrotka – najlepiej sprawdzi się taki o wielkości 3000, max 4000, o metalowym korpusie i solidnym młynku. Taki sprzęt świetnie wyważy zestaw; trzeba jedynie zadbać o to, żeby posiadał przynajmniej 4 łożyska (w tym jedno oporowe), żeby młynek i hamulec były solidne, a sama linka dobrze się nawijała. Mocna żyłka, zestaw przyponów rozwierak pyszczka, miarka, kleszcze wędkarskie i podbierak lub inny sprzęt do podbierania ryby – oto doskonałe uzupełnienie spinningowego zestawu na szczupaka.

Dobór idealnej przynęty – przygotuj się na każdą ewentualność

Celowo ominęliśmy kwestię przynęt na szczupaka, gdyż ta zasługuje na odrębne omówienie. Od razu odsyłamy po konkretne przykłady na bloga Sklepwedkarski.pl – ostatnio pojawiło się tam pomocne zestawienie najlepszych przynęt szczupakowych. Wśród opisanych w artykule bestsellerów wędkarskiego sklepu online znalazło się miejsce dla każdego rodzaju przynęt: zarówno tradycyjnych woblerów, jak i różnej wielkości przynęt gumowych czy blach (obrotówek i wahadłówek). Nie zabrakło nawet ekstrawaganckiego bonusa pod postacią woblerów imitujących małe zwierzęta, na przykład żaby czy nietoperze. Miłośnik każdego rodzaju przynęt znajdzie tam coś dla siebie, a wszystkie wymienione w zestawieniu przynęty można od razu zakupić w atrakcyjnej cenie w internetowym sklepie wędkarskim.

Przynęty gumowe, woblery, błystki – wszystkie zachowują się w wodzie nieco inaczej. To, jakiej z nich użyjesz, powinieneś uzależnić od akwenu – stanu wody, przejrzystości, głębokości. Każdy wędkarz ma swoje ulubione sztuczne przynęty na szczupaka, jednak warto pokusić się w tej materii o pewne eksperymenty. Postaraj się, aby w Twoim pudełku wędkarskim znalazły się modele w różnych kolorach i o zróżnicowanej pracy. Dzięki temu będziesz gotowy na każdą ewentualność! Po konkretne modele marek Savage Gear, Rapala, Westin, Berkley, Mepps czy DAM, wraz z polecanymi rozmiarami i kolorami, odsyłamy do wspomnianego wyżej artykułu. Pamiętaj, że w spinningu celne podanie przynęty jest równie ważne, jak jej umiejętne prowadzenie!

Gdzie i kiedy łowić szczupaka?

Najbardziej efektywnych połowów można się spodziewać właśnie na początku sezonu na szczupaka, czyli w maju; warto jednak próbować aż do listopada, zwłaszcza że drugi z kolei najlepszy miesiąc to październik. Słabsze okresy to lipiec i grudzień. Najłatwiej będzie zaczaić się na rybę w wodach stojących, zarzucając przynętę na granicy strefy roślinnej lub wypływając łódką dalej od brzegu. O ile wiosną i latem dobrze jest celować w mniejsze akweny z szybko nagrzewającą się wodą, o tyle jesienią warto skierować siły na większe zbiorniki. Jeśli chodzi o rzeki, satysfakcjonujących wyników można spodziewać się od września w górę. Konkretny termin wyprawy spróbuj uzależnić od pogody; kilka dni słońca lub wręcz przeciwnie, utrzymujący się deszcz, to bardzo dobry znak. Największe szanse na sukces wypadają zaraz przed nadejściem chłodnego frontu. Sprawdź też ciśnienie atmosferyczne – przy ok. 1000 hPa szczupaki wykazują większą aktywność i łatwiej chwytają przynętę, zwłaszcza gdy ciśnienie pozostaje stabilne przez parę dni. Życzymy udanego połowu!