Niezdrowy tryb życia prowadzi do nadwagi i otyłości. Skala tego zjawiska jest naprawdę ogromna. Większość ludzi, którzy decydują się na odchudzanie, ma świadomość tego, jakie zalety ma trenowanie, stosowanie odpowiedniej diety czy sięganie po zdrowe produkty.
Niezdrowy tryb życia prowadzi do nadwagi i otyłości. Skala tego zjawiska jest naprawdę ogromna. Większość ludzi, którzy decydują się na odchudzanie, ma świadomość tego, jakie zalety ma trenowanie, stosowanie odpowiedniej diety czy sięganie po zdrowe produkty. Odchudzanie jest zdecydowanie sposobem na polepszenie swojego życia.
Dlaczego warto się odchudzać?
Zdaniem ekspertów długość życia w dużej mierze zależy od wagi, a konkretnej otyłości. Nadprogramowe kilogramy nie tylko utrudniają funkcjonowanie, ale i wpływają na jakość życia. Mogą je skrócić nawet o kilka lat. Dodatkowo wygląd fizyczny ma ogromny wpływ na ogólne samopoczucie. Zadbana, zgrabna sylwetka determinuje zadowolenie z życia. To przekłada się oczywiście na zdrowie psychiczne i minimalizuje ryzyko pojawienia się zaburzeń depresyjnych. Warto też pamiętać o tym, że nadmiar tkanki tłuszczowej wpływa niestety negatywnie na ogólną kondycję organizmu. Zrzucając kilka kilogramów, można czerpać większą satysfakcję ze sportu. Często zdarza się, że osoby z nadwagą czy otyłe nie akceptują siebie. Mają niskie poczucie własnej wartości, co powoduje ich negatywne nastawienie do życia.
Nadwaga i otyłość – większe ryzyko rozwoju wielu chorób
Odchudzanie poprawia sylwetkę. Jednak warto też zwrócić uwagę na fakt, że zgrubienie nadprogramowych kilogramów zmniejsza ryzyko rozwinięcia się wielu groźnych chorób. Konsekwencje nadwagi i otyłości mogą być bowiem naprawdę poważne. Naukowcy potwierdzają, że na nowotwory znacznie częściej chorują ludzie otyli czy z nadwagą. Nadmiar masy ciała powoduje bowiem powstawanie nowych komórek, w tym komórek nieprawidłowych. Otyli mężczyźni częściej zapadają na raka jelita grubego czy gruczołu krokowego. U pań są to rak szyjki macicy, jajników czy piersi.
Nadwaga i otyłość wpływają ponadto na funkcjonowanie całego układu krążenia. Podstawowe defekty w tym przypadku to migotanie przedsionków, nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna. Wraz z dodatkowymi kilogramami wzrasta również ryzyko śmierci z powodu cukrzycy typu II. Nadwaga powoduje poza tym problemy z układem ruchowym czy bezdech senny.
Skutecznie odchudzanie – jak się do tego zabrać?
Kluczem do sukcesu jest świadomość tego, że odchudzanie to sposób na polepszenie swojego życia. Jednak w praktyce wiele osób traci zapał po zaledwie kilku dniach. Pojawiają się wymówki. Dlatego też warto wyznaczyć sobie cel odchudzania i dokładny plan działania. Odchudzanie nie może być przy tym zbyt intensywne, bo to może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Oczywiście można siebie w jakiś sposób nagradzać np. kupieniem nowych spodni czy wyjściem do kina.
Odchudzanie to proces dość złożony. Warto postawić w tym przypadku na odpowiednie, regularne ćwiczenia oraz zbilansowaną dietę redukcyjną. Tylko wtedy można mówić o zdrowym trybie życia. Bez dostarczenia do organizmu wszystkich niezbędnych mu wartości odżywczych, proces redukcyjny może okazać się wręcz niebezpieczny dla zdrowia. Dlatego też wszelkiego rodzaju głodówki nie są dobrym pomysłem.
Artykuł stworzony przy współpracy z firmą cateringową: Light Catering