Masz wklęsłe brodawki i obawiasz się, że karmienie dziecka może być dla ciebie wyzwaniem, któremu nie podołasz? Bez obaw! Wbrew pozorom wklęsłe brodawki nie muszą wpływać na jakość karmienia. Zobacz, co możesz zrobić, aby poprawić ich kształt.
Mleko mamy to najbardziej wartościowy pokarm, jaki możesz dostarczyć swojemu dziecku, zwłaszcza w pierwszych 6 miesiącach jego życia. Zgodnie z zaleceniami WHO, to właśnie karmienie piersią powinno być jedynym źródłem pożywienia noworodka w początkowym okresie życia. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o poprawną laktację.
Poważnym problemem dla wielu kobiet są wklęsłe brodawki. Dlaczego? To proste: dziecko łapie właśnie za brodawkę, kiedy chce ssać pierś mamy. Sutki muszą więc być łatwo dostępne. Co zatem zrobić, gdy są płaskie, a nawet wklęsłe? To wcale nie oznacza braku szansy na karmienie. Trzeba jednak pobudzić brodawki – tak, aby zesztywniały.
Co na wklęsłe brodawki przed porodem?
Z problemem wklęsłych brodawek możesz sobie poradzić, zanim jeszcze dziecko przyjdzie na świat. W jaki sposób?
Po pierwsze, problem może rozwiązać się sam. Kiedy jesteś w ciąży, twoje ciało ulega zmianom, ponieważ przygotowuje się na przyjęcie nowego życia. Możesz więc zaobserwować, że piersi, w wyniku huśtawki hormonalnej, staną się bardziej nabrzmiałe, a sutki – sztywniejsze. Jeśli tak się stanie, nie musisz robić nic. Możesz się spodziewać, że taki stan utrzyma się również w okresie laktacji.
Po drugie, jeżeli brodawki są nadal wklęsłe lub płaskie, możesz:
- rozpocząć stymulację przy pomocy palców – i kontynuować ją już po porodzie. Wykonuj masaż sutków i delikatnie „rozciągaj” je w poziomie oraz w pionie – zobaczysz, że szybko zesztywnieją;
- skorzystać ze specjalnych nakładek formujących brodawki – będą lekko uciskać sutki, aby nadać im odpowiedni kształt. Uwaga! Jeśli masz problemy z szyjką macicy lub występują u ciebie przedwczesne skurcze, przed ich zastosowaniem skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.
Wklęsłe brodawki po porodzie – jak z tym walczyć?
Jeżeli problem ze zbyt płaskimi sutkami utrzymuje się po porodzie, także możesz sobie pomóc na wiele sposobów. Przede wszystkim:
- jak najszybciej przystaw dziecko do piersi – chociaż na początku może mieć problemy ze złapaniem brodawki, sama stymulacja pobudzi twoje sutki do przybrania pożądanego kształtu. Praktyka czyni mistrza! Aby pomóc niemowlakowi, możesz „podać” mu sutek, lekko ścisnąwszy go w palcach;
- kontynuuj wykonywanie masażu – a zatem rozciągaj sutki w poziomie i w pionie, np. tuż przed laktacją, możesz też nadal korzystać z nakładek silikonowych;
- pomóż sobie laktatorem – odciągnij przy jego pomocy odrobinę pokarmu tuż przed karmieniem. Wytworzona przez urządzenie próżnia pobudzi krążenie w sutkach, a co za tym idzie, doprowadzi do ich stwardnienia.
Dodatkowo możesz pomyśleć o delikatnym schłodzeniu sutków tuż przed karmieniem przy pomocy kostki lodu lub zimnego kompresu – niska temperatura również pomoże wywołać ich „stwardnienie”.
Znajdź również dogodną dla siebie pozycję do karmienia – tak, aby maluszek mógł wygodnie złapać twoją pierś. Tu nie ma jednego, dobrego rozwiązania. Próbuj, aż znajdziesz optymalne ułożenie.
I na koniec pamiętaj: wklęsłe brodawki nie wpływają negatywnie na laktację. Jeśli jednak obawiasz się o ilość pokarmu w piersiach, skorzystaj z produktów prolaktacyjnych bogatych w słód jęczmienny, takich jak Femaltiker. Ponadto, stymulacja brodawek wpływa korzystnie nie tylko na ich twardnienie i formowanie do pożądanego kształtu. Takie działania wysyłają także organizmowi sygnał do produkcji pokarmu.