Łuszczyca to problem około 2% Polaków. W tej uciążliwej chorobie bardzo duże znaczenie posiada codzienna pielęgnacja. Prawidłowe mycie włosów pozwala skutecznie neutralizować nieestetyczne i niekomfortowe objawy. Jakie zabiegi należy wprowadzić do swojej rutyny oraz czym kierować się w wyborze kosmetyków?
Mycie włosów przy łuszczycy – co powoduje zaostrzenie objawów?
Łuszczyca jest przewlekłą chorobą na tle immunologicznym i genetycznym, która wymaga diagnozy lekarskiej i specjalistycznej farmakoterapii. Wśród jej oznak pojawiających się na skórze głowy znajdują się:
- czerwonobrunatne grudki pokryte suchymi łuskami;
- stany zapalne skóry;
- wysiękowe wykwity;
- świąd i pieczenie;
- suche i łuszczące się skórki (obserwowane podczas czesania włosów).
Objawy nierzadko stają się przyczyną dyskomfortu psychicznego, zaniżonej pewności siebie i braku samoakceptacji. W związku z tak poważnymi konsekwencjami, problemem należy zająć się najszybciej, jak to możliwe oraz w pełni kompleksowo. W pierwszej kolejności należy wyeliminować ze swojej łazienki kosmetyki, które mogą pogarszać stan skóry głowy. Należą do nich przede wszystkim mocne szampony z silnymi detergentami oraz o zasadowym odczynie pH, a także wszelkie produkty posiadające w składzie szkodliwe ilości barwników, utrwalaczy, konserwantów czy substancji zapachowych. Także kosmetyki na bazie alkoholu sprawiają, że skóra głowy staje się coraz bardziej przesuszona i podrażniona. Co więcej, wskazane jest unikanie inwazyjnych zabiegów stylizacyjnych, regularnego farbowania włosów oraz częstego suszenia ich gorącym powietrzem.
Wybór szamponu do mycia włosów przy łuszczycy
Do łagodzenia objawów łuszczycy i utrzymywania jej w fazie remisji stosuje się podobne kosmetyki, jakie zaleca się przy łojotokowym zapaleniu skóry. Idealny szampon dla osób z tym schorzeniem powinien koniecznie posiadać trzy podstawowe cechy.
Naturalny skład
Preparaty oparte na naturalnej recepturze i pozbawione szkodliwych substancji chemicznych są delikatniejsze dla skóry. Nie tylko pozostawiają jej warstwę lipidową nienaruszoną, lecz także nie ograniczają się do funkcji myjącej. Odżywiają skalp i dostarczają mu cennych czynników aktywnych, które są łatwo przyswajane i przywracają skórę do prawidłowego funkcjonowania.
Właściwości złuszczające
Szampon do mycia włosów przy łuszczycy powinien zawierać substancje keratolityczne, czyli zmiękczające, usuwające martwy naskórek oraz przy regularnym stosowaniu ograniczające jego nadmierne rogowacenie. Należy do nich mocznik, kwas salicylowy, a także enzymy pochodzenia roślinnego.
Działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze
Uszkodzona i osłabiona bariera ochronna naskórka nie jest w stanie obronić żywych warstw skóry przed infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi, dlatego kosmetyki do skóry głowy z łuszczycą powinny posiadać w składzie substancje antyseptyczne i przeciwdziałające rozwojowi kolejnych uciążliwych chorób.
Specjalistyczny szampon na łuszczycę często można nabyć w seriach z innymi kosmetykami, które uzupełniają pielęgnację. Mogą to być kremy, ampułki lub lotiony o działaniu silnie nawilżającym, regenerującym i odżywiającym.
Jak powinno przebiegać mycie włosów przy łuszczycy?
Skóra z łuszczycą nie lubi skrajnych temperatur. Na pewno należy unikać zbyt gorącej wody, a starać się spłukiwać włosy umiarkowanie ciepłą lub lekko chłodną. Skalp powinien być delikatnie oczyszczany pianą rozprowadzaną opuszkami palców, aby uniknąć zadrapań i podrażnień. Niewskazane jest pocieranie głowy i włosów ręcznikiem, lecz lekkie osuszanie miękkim materiałem. Mycie włosów przy łuszczycy nie powinno być zbyt częste (maksymalnie 2-3 razy w tygodniu).
Etapy mycia włosów przy łuszczycy
Rzetelna domowa kuracja opiera się na co najmniej 3 miesięcznym systematycznym przeprowadzaniu trzyetapowego mycia włosów:
- pierwszy krok stanowi oczyszczanie wstępne, które ma na celu zmiękczenie i usunięcie łuski;
- następnie należy umyć skórę głowy szamponem lub odpowiednią kompozycją olejów roślinnych o leczniczych właściwościach;
- na zakończenie na skalp powinien zostać nałożony preparat przeciwdziałający powstawaniu łuski, silnie nawilżający i łagodzący stan zapalny – ten kosmetyk pozostawiany jest na głowie bez spłukiwania.
Kosmetyki stosowane w trzecim etapie mycia można stosować także na noc, jeśli zachodzi taka potrzeba. Nie wolno nakładać na skórę głowy masek lub odżywek, gdyż są to produkty przeznaczone do pielęgnacji włosów, a nie skóry.
Mycie włosów przy łuszczycy – podsumowanie
Farmakologiczne leczenie łuszczycy powinno być wspierane odpowiednią pielęgnacją, której kluczowym elementem jest trzyetapowy proces mycia włosów (oczyszczanie wstępne, złuszczanie, nawilżanie). Najlepiej stosować w tym celu łagodne kosmetyki o naturalnym składzie. Nawet po ustąpieniu objawów choroby konieczne jest zachowanie profilaktyki i higieny owłosionej skóry głowy.