Eksploatacja dzbanków i butelek filtrujących – o tym powinieneś wiedzieć

Filtracja wody w gospodarstwach domowych staje się coraz bardziej popularna. Wyraźniej dostrzegamy potrzebę regularnego uzupełniania płynów w organizmie oraz ochrony środowiska i oszczędności. To właśnie z tymi aspektami oczyszczanie wody kranowej jest ściśle powiązane. W wielu domach dzbanek z filtrem stał się niezbędnym przedmiotem, a użytkowników wielorazowych butelek można spotkać na każdym kroku. Jednak jak zadbać o te akcesoria, aby służyły nam jak najdłużej? O tym poniżej.

Dzbanek z wkładem filtrującym – czysta woda w dużych ilościach

Do oczyszczania wody w domach, biurach, recepcjach oraz innych miejscach, gdzie występuje większe zapotrzebowanie na ten płyn idealnie sprawdzi się dzbanek. Jednorazowo możne on przefiltrować nawet kilka litrów wody, dlatego ceniony jest również podczas gotowania. Na rynku występuje szeroki wybór rozmiarów, kształtów i kolorów takich naczyń. Najczęściej są one wykonane z tworzyw sztucznych, jednak istnieje też model szklany. Jest nim produkt firmy Dafi o nazwie Crystal. Każdy z dzbanków posiada lejek, w którym montowany jest filtr. Woda początkowo trafia do lejka z wkładem, przesącza się przez niego, a następnie spływa do głównego pojemnika. Po oczyszczeniu jest gotowa do picia lub zagotowania.

Niewątpliwą zaletą dzbanków jest to, że mogą one być eksploatowane przez długi czas. Wystarczy jedynie regularnie wymieniać filtry i myć wnętrze naczyń. Koszt wymiennych wkładów zaczyna się od około 7 złotych za sztukę. Taki filtr to nawet 150 litrów czystej wody lub miesiąc filtracji – wszystko zależy od tego, co nastąpi pierwsze. Dokładne dane i żywotność wkładów zależą od konkretnych producentów. Niektóre z modeli dzbanków można myć w zmywarce, a większość z nich jest wyposażona we wskaźniki zużycia filtrów. To ułatwia ich użytkowanie i nie pozwala zapomnieć o wymianie wkładów na czas.

Filtry do dzbanków składają się z węgla oraz żywicy jonowymiennej. Usuwają one z wody szkodliwe substancje, takie jak metale ciężkie, zanieczyszczenia oraz smak i zapach chloru dodawanego w wodociągowych stacjach oczyszczania. Wkłady sprawiają, że woda jest zdrowsza i smakuje lepiej. Ponadto wkłady do dzbanków mają właściwość jej zmiękczania, dzięki czemu zapomnisz o kamieniu na swoich sprzętach kuchennych oraz wydłużysz ich żywotność. To właśnie osady wapienne są najczęstszą przyczyną uszkodzeń czajników lub podzespołów ekspresów do kawy.

Butelka z wkładem – woda zawsze w zasięgu ręki

Co z filtracją wody i jej uzupełnianiem, kiedy jesteśmy poza domem? Nie będziemy przecież podróżować z dzbankiem. Rozwiązaniem zaproponowanym przez firmy produkujące akcesoria do filtracji są butelki oczyszczające wodę. Posiadają one wymienne wkłady z węgla aktywnego o podobnych właściwościach jak te do dzbanków. Czas ich użyteczności również jest podobny, ponieważ jeden filtr do butelki zazwyczaj wystarcza na miesiąc.

Butelkę wystarczy napełnić wodą kranową, a podczas picia na bieżąco będzie ona oczyszczana. Jeśli jesteśmy poza domem z łatwością uzupełnimy nasz zapas w restauracji, na stacji benzynowej lub na siłowni. Dzięki temu możemy zrezygnować z jednorazowego plastiku i ciągłego kupowania wody w sklepie. Użytkowanie butelek jest równie proste, co dzbanków. Wymiana filtrów oraz czyszczenie ustnika i wnętrza bidonu pozwolą długo się nim cieszyć.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór butelek oraz dzbanków filtrujących. Wiele kolorów, kształtów, rozmiarów i pojemności sprawią, że na pewno znajdziemy coś dla siebie. Na szczególną uwagę zasługują produkty firmy Dafi, których pełną ofertę sprawdzisz w sklepie Filtrosfera.pl.

Na czym tak naprawdę polega filtracja i dlaczego wkład się zużywa?

Węgiel aktywny jest cenionym surowcem od lat używanym do filtracji. Wszystko za sprawą jego porowatej struktury. Bardzo duża powierzchnia korytarzy i porów w jego wnętrzu pozwala na absorpcję zanieczyszczeń. Szacuje się, że wielkość kanalików wewnątrz węgla składającego się na filtr tak naprawdę ma powierzchnię boiska piłkarskiego. Stąd wysoka właściwość wiązania cząsteczek zanieczyszczeń przy jednocześnie szybkim przepływie wody. Węgiel pochodzi z procesu spalania łupin orzechów kokosowych, zatem jest produktem w pełni naturalnym i ekologicznym. Jest bezpieczny dla ludzi, a ciemne cząsteczki mogące pojawić się w wodzie w pierwszej fazie jego użytkowania nie stanowią zagrożenia. Po oczyszczeniu wielu litrów wody kanaliki mogą pochłonąć tak dużo zanieczyszczeń, że stracą swoje właściwości i nie będą ich więcej absorbować. Dlatego właśnie należy regularnie wymieniać wkłady. Pozwoli to zachować ciągłość filtracji.

Butelki i dzbanki są bardzo proste w obsłudze. Dodatkowo z pewnością pomogą nam dołączane do produktów instrukcje obsługi. Oczyszczanie wody trwa krótko i od razu po tym jest ona gotowa do spożycia.  Filtry wystarczają na długo i dzięki nim możemy zaoszczędzić setki złotych, które wydalibyśmy na wodę w jednorazowym plastiku.