Porady prawne online jeszcze kilka lat temu praktycznie nie istniały na rynku. Telekonferencje z udziałem prawnika znaliśmy tylko z filmów. Na ekranach kin mogliśmy wtedy zobaczyć prawnika z wielkiej firmy prawniczej, rozmawiającego poprzez wideokonferencję z zarządem dużej korporacji. Coraz szarszy dostęp do nowych technologii, globalny zasięg wielu biznesów oraz wreszcie czas pandemii COVID całkowicie odmienił rynek usług prawniczych, także w Polsce.
Porady prawne online za darmo
Wielu z nas mając problem prawny, sięga do zasobów internetu, tam poszukując rozwiązania swojego problemu. W wielu prostych i nieskomplikowanych sprawach taka porada prawna z internetu może być wystarczająca.
W wyszukiwarce internetowej należy jak najbardziej szczegółowo wpisać interesujące nas zagadnienie prawne , a otrzymamy na jego temat liczne wyniki wyszukiwań. Warto poszukiwać takich artykułów, które pisane są przez prawnika – radcę prawnego lub adwokata. Blog prowadzony przez prawnika, także może być źródłem cennych porad prawnych.
W sprawach bardziej skomplikowanych i istotnych dla naszego portfela, czy rodziny nie powinniśmy opierać się na gotowych podpowiedziach znajdujących się na stronach internetowych, czy na forach dyskusyjnych. Kolejną wadą tego typu źródeł informacji jest to, że nie jest informacja indywidualna dla danej sprawy, nie jest sygnowana przez konkretnego prawnika, a osoba przygotowująca taką informację nie odpowiada za ewentualne błędy w niej zawarte. Ponadto ze względu na zmiany w przepisach prawa, informacje z internetu mogą być nieaktualne.
Porada prawna online dla Kowalskiego
W jakich sprawach Polacy najczęściej poszukują odpowiedzi w internecie? Największa liczba wyszukiwani dotyczy spraw z zakresu prawa rodzinnego. W szczególności poszukiwane są porady prawne w sprawach rozwodowych oraz w sprawach o alimenty. W drugiej kolejności poszukiwane są porady prawne dotyczące spraw związanych z długami oraz uniknięciem windykacji. Ostatnio wiele zapytań w wyszukiwarkach dotyczy spraw o kredyt frankowy.
Jak znaleźć prawnika online
Prawnik, który udziela porad prawnych online nie musi praktykować w obrębie Twojego miejsca zamieszkania. Jeżeli jednak przewidujesz, że w Twojej sprawie będzie konieczna bardziej ścisła dalsza współpraca z prawnikiem, wymagająca już bezpośredniego kontaktu możesz szukać prawnika, który wykonuje praktykę prawniczą w Twojej okolicy. Szukaj prawnika, który specjalizuje się w dziedzinie prawa związanej z Twoim problemem. Na przykład, jeżeli chcesz zasięgnąć porady prawnej online w sprawie rozwodu, to szukaj prawnika rozwodowego online.
W jakiej formie udzielana jest porada prawna online
Zastanów się, jaka forma jest dla Ciebie najwygodniejsza oraz jakimi narzędziami technicznymi dysponujesz. Prawnicy mogą udzielać porad prawnych online w formie rozmowy telefonicznej, wiadomości email, czy poprzez komunikator internetowy. Kancelaria oferująca porady prawne online powinna zapewnić pełne zabezpieczenie wybranej przez klienta formy komunikacji. Oznacza to, że wiadomości email powinny być zabezpieczone protokołem SSL, a komunikatory internetowe powinny mieć włączone pełne szyfrowanie, tak aby postronne osoby nie mogły mieć wglądu z przebieg porady prawnej. Niektóre z komunikatorów pozwalają na odbycie porady w formie wideokonferencji przy użyciu smartfona, tj. bez konieczności posługiwania się przez klienta komputerem wyposażonym w kamerę internetową i mikrofon.
Porada prawna – krok po kroku
Najpierw wybierz preferowanego prawnika, który oferuje porady prawne online. Zazwyczaj na stronie internetowej kancelarii prawnej oferującej porady prawne online znajduje się formularz kontaktowy regulujący tryb odbywania porady prawnej. W formularzu wskazujesz zakres porady prawnej, problem prawny wymagający rozwiązania oraz preferowaną formę komunikacji z prawnikiem. Po wysłaniu wiadomości do kancelarii, prawnik kontaktuje się z klientem informując go najbliższym terminie porady oraz jej kosztach. Ponadto prawnik może poprosić klienta o przesłania istotnych dla sprawy dokumentów. W ustalonym przez obie strony terminie odbywa się porada prawna online.
Ile kosztuje porada prawna online
Porady prawne online zazwyczaj są istotnie tańsze niż zwykła porada u prawnika w kancelarii. Cena porady zależna jest od stopnia skomplikowania sprawy, czasu trwania porady oraz dodatkowych życzeń klient. Klient w ramach konsultacji prawnej może zażyczyć sobie także sporządzenia opinii prawnej opatrzonej podpisem prawnika. Koszt porady prawnej online może więc zamknąć się kwotą 150zł, ale może wynieść 500zł. Po odbytej poradzie prawnej, jeżeli prawnik zdobędzie Twoje zaufanie może dalej prowadzić Twoją sprawę w sądzie, czy w urzędzie. To jednak wymagać będzie, abyś udzielił wybranemu prawnikowi stosownego pełnomocnictwa. Porad prawnych online nie może udzielać notariusz, bowiem doradztwo prawne jest wyłączone z zakresu czynności tego prawnika.
Prawnik online dla firm
Coraz więcej kancelarii oferuje także zdalną obsługę prawną firm i spółek. Prawnicy przez internet przygotowują dla firm umowy, zakładają spółki, uczestniczą w telekonferencjach z zarządami spółek. Ministerstwo Sprawiedliwości umożliwiło także radcom prawnym i adwokatom podpisywanie i składanie przez internet w imieniu zarządu spółki sprawozdań finansowych. Ta forma pomocy prawnej online jest szczególnie przydatna dla spółek z zagranicznymi osobami zasiadającymi w zarządach spółek.
Pomoc prawna świadczona przez internet, pomimo wielu wyzwań ma przed sobą świetlaną przyszłość. Prawnicy, którzy na bieżąco podążają nie tylko za zmianami prawa, ale i nowinkami technologicznymi zapewne powiększą ilość obsługiwanych klientów i spółek.