Światło w naszym miejscu zamieszkania to jeden z ważniejszych elementów wystroju. W pomieszczeniach możemy rozróżnić dwa jego typy. Pierwszym z nich jest oświetlenie główne, dzięki któremu nawet w najciemniejszą noc możemy dostrzec wszystkiego, a w dzień pomaga nam doświetlić mniejsze szczegóły, takie jak chociażby pismo na dokumentach. Drugim, można powiedzieć dodatkiem jest już oświetlenie dekoracyjne. Stosujemy je w celu wprowadzenia do pomieszczenia specjalnego klimatu, a także świecimy je chcąc się zrelaksować bądź wprowadzić w określony nastrój. Poniżej przedstawimy kilka ciekawych metod, za pomocą których możemy rozświetlić wnętrze naszego domu wraz z zapewnieniem upragnionego przez nas wystroju.
Oświetlenie podstawowe względem pokoju
Na oświetlenie główne powinniśmy zwracać szczególną uwagę. To ono towarzyszy nam każdego wieczoru przy obowiązkach domowych, wypoczynku, czy nawet przy pomocy w odrabianiu pracy domowej naszych dzieci. Najważniejsze jest, aby dobór rozpocząć na podstawie indywidualnych wymagań pomieszczenia. Do kuchni i jadalni potrzebne nam będzie światło, które oświetli obszar wykonywania posiłku, a także jego spożywania. Z tego względu, do kuchni warto jest sięgnąć po oświetlenie LED przeznaczone do umieszczenia pod meblami. W jadalni lampę powinno się umieścić centralnie nad stołem, a średnica jej klosza nie może przekraczać 50cm dla standardowych wymiarów stołu.
W salonie natomiast przyda się głównie jeden żyrandol umieszczony w pobliżu miejsca do przyjmowania gości, czyli głównie kanapy, a także kilka świateł w głąb sufitowych do oświetlenia sporej części pomieszczenia. Mimo, że w sypialniach większość czasu spędzamy śpiąc, to i tak potrzebujemy tam odpowiedniego oświetlenia. W tym pokoju stosuje się głównie prostą lampę sufitową na środku oraz dwie lampki nocne po obu stronach łóżka.
Modernistyczne oświetlenie – co aktualnie wpasowuje się w trendy?
Jeszcze do niedawna największą furorę robiły oczka wewnątrz sufitowe. Dalej w dużej mierze są one bardzo modne i często stosowane w niemal każdym pomieszczeniu o nowoczesnych standardach. Z biegiem czasu lekko wyprzedzają je jednak lampy na szynoprzewodach. Trend ten zaistniał głównie w handlu, gdzie stosowano takie oświetlenie w galeriach. Czas pokazał jednak, że świetnie spisują się również w pomieszczeniach zamieszkałych, a wszystko dzięki możliwości oświetlenia punktowego w niemal każdym punkcie pokoju.
Mówiąc o lampach sufitowych, ostatnio bardzo popularne stały się te z metalowymi kloszami typu basket. Trzy zwisające obok siebie klosze o różnych długościach z widocznymi kloszami idealnie wpasują się szczególnie do minimalistycznych pomieszczeń. Ważne jest również, aby lampy miały aktualnie jak najprostsze kształty i nie były przekombinowane.
Metody montowania świateł dekoracyjnych
Coraz częściej w pomieszczeniach stosuje się światełka, które swoim działaniem mają imitować płonącą świeczkę i nie wydzielają z siebie dużej energii, ale wprawiają w nastrój. My natomiast porozmawiamy o elementach oświetleniowych, montowanych podczas remontu. Tutaj wszystko zależy od naszej inwencji twórczej.
Do oświetlenia dekoracyjnego stosowane są głównie taśmy ledowe, montowane przez profil led wpuszczany. Tego typu taśmę wmontować możemy w łazience, sypialni, na suficie, pod meblami czy nawet w salonie. Ponadto, obecna technologia umożliwia zmianę barwy światła przez pryzmat obecnej pory dnia.