Łokieć tenisisty to potoczne określenie schorzenia, które powoduje silny ból po bocznej stronie stawu łokciowego. Wbrew swojej nazwie dolegliwość nie dotyczy tylko sportowców – w grupie ryzyka są osoby wykonujące powtarzalne ruchy ręką, w tym pracownicy biurowi i techniczni. Dostępnych jest wiele form leczenia– począwszy od iniekcji dościęgnowych, przez ćwiczenia na łokieć tenisisty na noszeniu ortezy skończywszy. Dowiedz się, jak skutecznie walczyć z łokciem tenisisty, by odzyskać pełną sprawność.
Łokieć tenisisty – objawy. Jakie są? Najbardziej typowym jest kłujący, mocno przeszywający ból w okolicy łokcia, który może promieniować do łokcia i nadgarstka. Występuje po zewnętrznej stronie ręki i nasila się pod wpływem ruchu nadgarstków. Na rozwój dolegliwości wskazuje też wyraźne osłabienie siły mięśniowej ręki, duża tkliwość tkanek miękkich w czasie ucisku oraz ocieplenie okolicy łokcia. Jeśli obserwujesz u siebie podobne objawy, najwyższa pora udać się do lekarza i rozpocząć leczenie. Sposoby leczenia łokcia tenisisty znajdziesz poniżej.
Wypoczynek i odciążanie kończyny
W początkowej fazie choroby, kiedy dolegliwości bólowe już się pojawiły, należy zmniejszyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować ruchy, które powodują dyskomfort, zwiększają ból i nasilają uszkodzenie tkanek. W ekstremalnych przypadkach trzeba powstrzymać się od pracy zawodowej, jeśli to wykonywane w niej czynności mają niekorzystny wpływ na rękę. Rękę należy oszczędzać nawet do kilku tygodni.
Leczenie farmakologiczne
Gdy ból łokcia jest na tyle dotkliwy, że utrudnia codzienne funkcjonowanie i wykonywanie jakichkolwiek ruchów ręką, wdrażane są leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. W zaawansowanym stadium choroby wskazana może okazać się kuracja doustna, przy lekkich objawach wystarczyć powinny produkty do stosowania zewnętrznego. Do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego występującym przy łokciu tenisisty wykorzystać można Diky Spray. Diky to lek z diklofenakiem, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jest łatwy w użyciu i dostać go można bez recepty.
Unieruchomienie przez stabilizator na łokieć
Wsparciem w leczeniu łokcia tenisisty stanowić może opaska na łokieć. Zadanie ortezy na łokieć tenisisty jest różne w zależności od jej rodzaju. Na rynku znaleźć można stabilizatory, które mają na celu zapobiec powstawaniu urazów i pogłębianiu dolegliwości, jak i takie unieruchamiające staw łokciowy, by zminimalizować dający się we znaki ból w łokciu. Każda opaska na łokieć tenisisty wzmacnia staw łokciowy i lekko go ogrzewa, dodatkowo gwarantując kompresję.
Fizjoterapia i ćwiczenia
Lekarz może zalecić także ćwiczenia na łokieć tenisisty oraz masaże. Nie ma ogólnego zestawu ćwiczeń odpowiedniego dla każdego pacjenta. Należy wybierać przede wszystkim ćwiczenia najkorzystniejsze dla siebie, które poprawią stan łokcia, a nie jeszcze go pogorszą. O pomoc w doborze ćwiczeń najlepiej zwrócić się do fizjoterapeuty. Ważne, by pamiętać o konsekwencji, gdyż taki trening przyniesie określony skutek wyłącznie wtedy, gdy ćwiczenia będą wykonywane prawidłowo i regularnie.
Zabiegi z zakresu fizykoterapii
Zastosowanie rehabilitacji w leczeniu łokcia tenisisty jest bardzo ważne, podobnie jak fizykoterapii. Wykorzystuje się takie metody jak światłolecznictwo, laseroterapię, krioterapię, magnetoterapię, ultradźwięki, falę uderzeniową czy elektroterapię. Podstawowym celem każdego z zabiegów jest stymulacja produkcji kolagenu prowadząca do poprawy jakości ścięgna i polepszenia jego wytrzymałości. Zabiegi z zakresu fizykoterapii dodatkowo przyczyniają się do rekonstrukcji właściwego unaczynienia zmienionej chorobowo okolicy. Doborem zajmuje się lekarz.