Coraz większa liczba osób boryka się różnorodnymi zaburzeniami psychicznymi. Jedną z najczęściej występujących jest depresja. Pomimo tego, że bardzo wielu z nas umie wszelkie swojej rozterki i uczucia doskonale maskować „pod przykrywką” nieszczerego uśmiechu, depresja jest chorobą, która nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych, nieodwracalnych konsekwencji, w tym także do śmierci. Jakie są przyczyny depresji? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Najczęściej występujące przyczyny depresji
Przyczyn depresji jest bardzo wiele. Każdy przypadek zachorowania należy rozpatrywać indywidualnie. Istnieją jednak pewne czynniki, które najczęściej warunkują wystąpienie choroby. Z całą pewnością należą do nich:
- uwarunkowania genetyczne;
- choroby towarzyszące, np. otyłość, łuszczyca, cukrzyca i inne;
- szybkie tempo życia i nadmiar obowiązków;
- brak zainteresowań i pasji;
- niska samoocena;
- trudne środowisko;
- przemoc domowa;
- alkoholizm;
- śmierć bliskiej osoby;
- presja otoczenia;
- brak realizacji założonych celów zawodowych i prywatnych;
- traumatyczne przeżycia;
oraz wiele, wiele innych. Niejednokrotnie najbardziej błaha dla innych sprawa, dla konkretnej osoby potrafi przybrać tak monstrualne rozmiary, że staje się doskonałym podłożem do depresji. Co więcej, niejednokrotnie słowa wypowiadane przez inne osoby, są bardzo często przyczyną załamania nerwowego, które w dłuższej perspektywie czasu przeradza się w chorobę, którą nazywa się depresją.
Uwarunkowania genetyczne – częste predyspozycje do wystąpienia depresji
Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że uwarunkowania genetyczne odgrywają niebagatelne znacznie w zachorowaniu na depresję. Jeśli więc nasi przodkowie zmagali się z problemami natury psychicznej, istnieje zwiększone prawdopodobieństwo, że i nam przyjdzie zmagać się z depresją. To w kodzie genetycznym zapisana jest nasza wrażliwość i odporność psychiczna. Nic więc dziwnego, że geny w tej kwestii odgrywają niemałe znaczenie.
Styl życia – jaki ma wpływ na zdrowie psychiczne?
Dzisiejszy styl życia, jaki prowadzi większość z nas, nie należy do zdrowych dla naszej psychiki. Stresująca praca po wiele godzin dziennie, nadgodziny, wyjazdy służbowe. Do tego wieczna pogoń za pieniądzem, kredyty, problemy rodzinne. To wszystko sprawia, że brakuje nam czasu dla siebie, na rozwój własnych pasji oraz zainteresowań. Żyjemy w ciągłym poczuciu obowiązku i zadań do wykonania. Oszczędzamy na przyjemnościach, własnych wygodach, przez co niejednokrotnie brakuje nam powodów do uśmiechu.
Traumatyczne przeżycia i doświadczenia
Depresja jest także chorobą, która wynika z traumatycznych przeżyć z przeszłości, takich jak wypadek drogowy, gwałt, przemoc czy nagła utrata i śmierć bliskiej osoby. Wówczas choroba przybiera bardzo zaawansowaną postać. Obrazy z pamięci pojawiają się u osoby chorej każdego dnia, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie.
Przyczyny depresji to rozległe spectrum przypadków, które może dotknąć każdego z nas. Warto więc dbać o własne zdrowie psychiczne, by uniknąć niezwykle uciążliwych konsekwencji.