Bandaże dziane cieszą się w ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem. Można śmiało powiedzieć, że bandaż jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej apteczki. Może się przydać nie tylko do wykonania opatrunku otwartej rany, ale też do ustabilizowania kończyny.
Zastosowanie bandaży
Nie da się ukryć, że bardzo szeroki zakres zastosowań mają bandaże. Każdy bez większego problemu może znaleźć coś dla siebie, ponieważ bardzo duży jest wybór akcesoriów opatrunkowych. Rolka materiału wykorzystywanego do mocowania opatrunków to bandaż. Warto posiadać bandaże dziane, które wykonane są z nieelastycznej tkaniny, najczęściej ażurowej. Stosowane są do mocowania gazy oraz innych elementów opatrunkowych. Zapewniają skórze możliwość oddychania, a powstają zazwyczaj z poliestru lub wiskozy. Niezwykle popularny jest też bandaż bawełniany, który służy do owijania ran otwartych bezpośrednio po założeniu opatrunku.
Wybór bandaży
Głównym celem jest oczywiście zabezpieczenie materiału opatrunkowego, żeby ten się nie przemieszczał. Infekcja nie ma prawa powstać, jeśli zanieczyszczenia nie przenikną do rany. Warto wspomnieć, że bandaże sprzedawane są w różnych szerokościach i długościach. Można przypuszczać, że bandaże elastyczne są przeciwieństwem bandaży dzianych. W procesie produkcji stosuje się rozciągliwą i elastyczną dzianinę, która jednocześnie jest bardzo wytrzymała. Taki bandaż służy do unieruchomienia części ciała, które zostały uszkodzone mechanicznie. Nie bez znaczenia jest też sposób w jaki zakładamy bandaż. Liczy się nie tylko miejsce kontuzji, ale też cel, dla którego używa się bandaży opatrunkowych.
Stabilne umocowanie opatrunku
Według powszechnej opinii to stabilne umocowanie stworzonego opatrunku jest najważniejsze. Chodzi głównie o to, żeby podczas schodzenia opatrunek się nie zsuwał. Oprócz zapewnienia stabilizacji trzeba też uważać na krążenie krwi. Zbyt ciasny bandaż może zaburzyć krążenie, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Jest to szczególnie ważne, jeśli opatrunek zakładany jest na dłuższy czas. Istnieją różne techniki bandażowania, takie jak kłosowa, kolista oraz śrubowa. Liczy się też pozycja ciała, bo osoba zakładająca opatrunek powinna siedzieć naprzeciwko chorej części ciała. Teraz wiesz już, czym cechują się bandaże dziane.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Bandaże dziane.