Rampy aluminiowe zostały stworzone z myślą o osobach niepełnosprawnych w celu ograniczenia barier architektonicznych, utrudniających swobodne przemieszczanie się na wózku. Dzięki nim możliwe pokonywanie wzniesień i progów, a także wjeżdżanie do i wyjeżdżanie z samochodu. Jakie rampy dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich są dostępne na rynku? Które z nich najlepiej spełniają swoje zadanie?
Rampy podjazdowe dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim
Składane rampy aluminiowe stanowią połączenie wytrzymałości, solidnej konstrukcji oraz łatwości obsługi. Bez problemu można przewozić je w aucie, a sam proces rozłożenia i ponownego złożenia ogranicza się do kilkudziesięciu sekund. Nie trzeba przy tym używać zbyt wiele siły, co jest szczególnie istotne dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Na zakup ramp aluminiowych bardzo często decydują się instytucje publiczne i placówki prywatne, które chcą ułatwić niepełnosprawnym możliwość wjazdu do budynku. Największą popularnością wśród osób na wózkach cieszą się żebrowane podjazdy. Ich niepodważalne atuty to niska cena i komfort użytkowania. Kolejny typ to podjazdy składane na pół i cztery. Stosuje się je wewnątrz budynku jako tymczasowe lub stałe udogodnienie osobom niepełnosprawnym. Na zakup rampy nierzadko decydują się także właściciele domów jednorodzinnych. Ostatni typ to podjazdy typu walizka. Są funkcjonalne i proste w składaniu. Składane rampy typu walizka mają antypoślizgową, gumową powierzchnię, dzięki czemu można je wykorzystywać do pokonywania krawężników i schodów bez obawy o stoczenie się wózka i ewentualne przechylenie w tył.
Progowe rampy dla osób niepełnosprawnych
Progowe rampy dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, podobnie jak pochylnie podjazdowe, wykonuje się z odpornego i trwałego aluminium. Nie zajmują one wiele miejsca, dzięki czemu sprawdzą się one zarówno w dużej placówce, jak i niewielkim budynku mieszkalnym, nie ograniczając komfortu poruszania się innym osobom. Dostępne są progowe rampy składane, które mogą mieć dwuczęściowy system składania i rozkładania, a ich przeznaczeniem jest przejazd przez próg, mający od 3 do 7 cm wysokości. Potrafią one wytrzymać bardzo duże obciążenie, sięgające maksymalnie 350 kg. Kolejnym typem progowych ramp dla osób niepełnosprawnych są konstrukcje z dodatkowymi nóżkami, których wysokość wystarczy odpowiednio uregulować, by przejazd przez próg przebiegł łatwo i w pełni bezpiecznie.
Dostępne na rynku rampy dla wózków inwalidzkich stworzone są w taki sposób, by osoby niepełnosprawne mogły pokonywać progi, schody, krawężniki i inne przeszkody. Dzięki nim możliwe jest samodzielny wjazd do sklepu czy też placówki użyteczności publicznej bez obawy o wypadek, mogący zakończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.