Starzenie się organizmu jest naturalnym procesem biologicznym, któremu nie da się zapobiec. Niektóre kobiety w starszym wieku tęsknią za piękną młodością i nie mogą pogodzić się z upływem czasu. A przecież każdy wiek ma swoje zalety – najważniejsze, aby zachować hart ducha, optymizm i na żadnym etapie życia nie rezygnować z realizacji swoich planów, pasji i marzeń. Aż miło popatrzeć na starsze panie, zawsze eleganckie i uśmiechnięte, których uroda dawno już przeminęła, ale nie stanowi to dla nich żadnego problemu.
Co to jest menopauza?
Mówiąc najkrócej – jest to okres, w którym kobieta kończy czas prokreacji. Zachodzą wówczas w jej organizmie nieodwracalne zmiany, którym towarzyszą różne dolegliwości. W okresie rozrodczym hormony płciowe – estrogeny i progesteron – produkowane są przez przysadkę mózgową równomiernie. Ich równowaga kontrolowana jest przez jajniki. Kiedy jajniki przestają uwalniać jajeczka, równowaga ta zostaje zachwiana i rozpoczyna się menopauza. U każdej kobiety dochodzi do niej w innym wieku, jednak najczęściej około 50. roku życia. Zdarzają się przypadki wcześniejszego wystąpienia klimakterium – w okolicach czterdziestki, a także u pań znacznie starszych, nawet 55-letnich.
Jak rozpoznać objawy menopauzy?
Rozpoznanie objawów jest stosunkowo proste, ponieważ dwa z nich są charakterystyczne. Należą do nich: zaburzenia miesiączki oraz uderzenia gorąca. Zaburzenia menstruacji polegają na nieregularności jej występowania, skróceniu lub wydłużeniu czasu jej trwania oraz zmianie ilościowej (krwawienie może być bardzo obfite lub wyjątkowo skąpe). Uderzenia gorąca są krótkotrwałe i pojawiają się nagle, bez żadnych powodów. Do pozostałych, najczęściej występujących objawów należy zaliczyć: częstą zmianę nastrojów, chwilowe drżenie rąk i ciała, krótkotrwałe oblewanie się rumieńcem, kłopoty z zasypianiem, występowanie lęków. Często pojawiają się problemy skórne, takie jak łuszczenie się naskórka i świąd. Zmniejsza się libido i może wystąpić suchość pochwy. Bardzo często dochodzi też do osteoporozy i zwiększania masy ciała. Typowych symptomów menopauzy doświadcza około 70 procent kobiet. U pozostałych objawy mogą pozostać niezauważalne.
Objawy ciężkie
Należą do nich przypadki wymagające szczególnej uwagi, wywołujące bardzo przykre dolegliwości. Niektóre kobiety podczas menopauzy doświadczają zaburzeń koncentracji i pamięci, odczuwają silne bóle głowy, piersi, mięśni i stawów. Zmagają się z nietrzymaniem moczu, zawrotami głowy, omdleniami, wzdęciami brzucha i nasileniem objawów alergii. Wypadają im włosy, a paznokcie stają się kruche i łamliwe. Zdarzają się również poważne stany lękowe, a nawet depresja.
Menopauza nie jest chorobą, jednak dobrze jest w tym czasie skorzystać z pomocy lekarskiej, która dla wielu kobiet okazała się wręcz zbawienna.