Jakie korzyści przynoszą nam regularne przeglądy stomatologiczne?

Ból zęba jest jedną z najbardziej nieprzyjemnych powszechnie występujących dolegliwości. Żyjący w I wieku p.n.e. rzymski dentysta Aulus Cornelius Celsus miał stwierdzić, iż ból zębów jest, prócz bólu śmierci, największym i najokrutniejszym ze wszystkich bólów. Mimo, iż od tego czasu minęło już ponad dwa tysiące lat, problem wciąż jest aktualny. Na szczęście, dzięki zdobyczom cywilizacji i powszechnej dostępności leczenia stomatologicznego, możemy temu najokrutniejszemu ze wszystkich bólów zapobiegać.

Przegląd stomatologiczny

Regularne wizyty u stomatologa stanowią, obok codziennej higieny, najważniejszy element profilaktyki próchnicy i innych stanów chorobowych jamy ustnej. Większość dentystów zaleca, aby profilaktyczny przegląd stomatologiczny wykonywać nie rzadziej niż co pół roku. Dotyczy to oczywiście osób zdrowych – jeżeli zaobserwujesz u siebie ból zęba, do dentysty należy udać się jak najszybciej. Podczas przeglądu, lekarz szuka wczesnych stadiów próchnicy zębów. Poza ocena wzrokową, może użyć do tego specjalnego zgłębnika pozwalającego ocenić, czy zauważona zmiana ma charakter próchniczy. Oprócz tego, wielu stomatologów oferuje w czasie przeglądów takie zabiegi jak usuwanie kamienia nazębnego, czy też w niektórych przypadkach wykonanie zdjęcia RTG. Ponadto, dentysta oceni stan zdrowia dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej pod kątem zmian nowotworowych, uszkodzeń i aft. Afty to niewielkie owrzodzenia, które w większości przypadków goją się samoistnie. Proces gojenia można wspomagać stosując dostępne bez recepty preparaty z serii Anaftin®. Afty, które nie goją się przez długi czas wymagają jednak konsultacji specjalisty i przeglądu stomatologicznego.

Jak się przygotować?

Umawiając się na przegląd warto się upewnić czy koszty wizyty pokryć należy samemu czy też możemy skorzystać z przysługującej nam refundacji NFZ. Dobrym pomysłem jest umycie zębów tuż przed wyjściem z domu, a jeżeli udajemy się do gabinetu bezpośrednio z pracy lub szkoły, wzięcie ze sobą szczoteczki i pasty do zębów. Dentysta może zapytać nas o to, czy nie cierpimy z powodu chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie oraz o przyjmowane leki. Jeżeli jest ich dużo, warto spisać ich nazwy na karteczce.

Przypadki szczególne

Należy pamiętać, iż choroby jamy ustnej są czynnikiem ryzyka przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka, a nawet poronienia. Kobiety planujące ciążę powinny koniecznie wykonać przegląd jamy ustnej. Stomatolodzy twierdzą, iż leczenie zębów u ciężarnych jest możliwe, a nawet wskazane, zaś najbezpieczniej wykonywać je w drugim trymestrze, niemniej jednak najlepiej wyleczyć próchnicę jeszcze przed rozpoczęciem ciąży. Nawet jeśli same zabiegi są bezpieczne, to stres związany z leczeniem nie jest korzystny dla rozwijającego się płodu. Poza tym, stomatolog nie wykona ciężarnej kobiecie niektórych procedur, takich jak chociażby zdjęcie RTG.

Jeśli chodzi zaś o dzieci, to pierwszy przegląd wykonać warto już po pojawieniu się pierwszego zęba. Ponieważ zęby mleczne „psują się” szybciej niż stałe, regularne przeglądy stomatologiczne w wieku dziecięcym są jeszcze ważniejsze niż u dorosłych. To nieprawda, że zębów mlecznych nie opłaci się leczyć, bo i tak wypadną. Próchnica jest nie tylko przyczyną cierpienia dziecka, ale także może przenosić się na zęby stałe, powodować stany ropne, zaś przedwcześnie utracone zęby mleczne predysponują do wad zgryzu.