Badania dowodzą, że z roku na rok coraz więcej osób zapada na depresję. Spora część społeczeństwa boryka się również z zaburzeniami odżywiania. Mało kto wie, że winę za kłopoty zdrowotne może ponosić nieprawidłowa praca tarczycy.
Gruczoł tarczycowy to narząd ulokowany w dole szyi. Organ jest odpowiedzialny za wytwarzanie hormonów takich jak tyroksyna (T4), kalcytonina oraz trójjodytronina. Wspomniane substancje są z kolei niezbędne do regulacji procesów przemiany materii we wszystkich narządach i tkankach organizmu. Zaburzenia wydzielania hormonów powodują więc zmiany w całym organizmie. Część z nich wpływa także na samopoczucie pacjenta, dlatego często diagnostyka nie jest łatwa. Wspólne dla wielu schorzeń (również tych natury psychicznej) dolegliwości dają bowiem mylny obraz schorzenia. Dopiero szczegółowe badania mogą jednoznacznie określić naturę problemu. Warto o tym wiedzieć, wybierając się do specjalisty.
Co łączy choroby tarczycy i zaburzenia psychiczne?
Badania dowodzą, że schorzenia tarczycy dają wiele objawów właściwych dla zaburzeń psychicznych, co powoduje konsternację zarówno u pacjentów, jak i lekarzy endokrynologów. Częste wahania nastrojów, apatia, złe samopoczucie, zaburzenia odżywiania, które pojawiają się w przypadku niewłaściwego funkcjonowania gruczołu są również typowe dla chorób afektywnych takich depresja czy zaburzenia dwubiegunowe. Ponadto w chorobach psychiatrycznych diagnozuje się także rozchwianie poziomu hormonów tarczycy. Z tego powodu wielu pacjentów mylnie wiąże wszystkie dolegliwości psychogenne ze schorzeniami gruczołu tarczycowego, oczekując od specjalisty leczenia hormonalnego. O tym problemie wspomina dr med. Jacek Belowski specjalizujący się w endokrynologii i leczeniu chorób wewnętrznych. Według lekarza odrzucanie przez pacjenta możliwości pojawienia się problemów natury wyłącznie psychicznej powoduje kłopoty w leczeniu. Chorzy, nie chcąc przyznać się do zaburzeń emocjonalnych, oczekują bowiem od endokrynologa podjęcia terapii hormonalnej, która z punktu widzenia specjalisty jest bezcelowa, a nawet szkodliwa. Pacjenci wypierający chorobę natury psychicznej stają się w konfrontacji z endokrynologiem natarczywi, co nierzadko prowadzi do nieprzyjemnej wymiany zdań i kategorycznej odmowy włączenia leczenia hormonami oraz skierowania do psychiatry lub psychologa. Budzi to bunt niepogodzonych z chorobą osób. Dr Jacek Belowski zaznacza, że depresja czy inne zaburzenia emocjonalne nie powinny być źródłem wstydu. Tylko pogodzenie się z chorobą może bowiem pozwolić na wyleczenie.
Co może świadczyć o chorobach tarczycy?
Choroby tarczycy dają wiele objawów charakterystycznych także dla innych chorób. Do najbardziej typowych należą: negatywna ocena własnej osoby, świata i przyszłości, długotrwałe obniżenie nastroju, spowolnienie albo niepokój ruchowy, różnica nastroju w godzinach porannych i wieczornych, zaburzenia rytmu dobowego, chroniczny lęk, problemy z koncentracją, spadek libido, zaburzenia poznawcze, chroniczne zmęczenie, kłopoty z pamięcią, pokrzywka idiopatyczna (czy wiesz, co to jest pokrzywka idiopatyczna? Zobacz objawy na https://www.claritine.pl/pl/o-alergii/objawy-alergii/pokrzywka/), wzrost lub spadek wagi, redukcja zainteresowań, zaburzenia łaknienia, bezsenność, nadmierna senność, rozdrażnienie, zaparcia. Wszystkie wspomniane objawy są właściwe zarówno dla chorób afektywnych, jak i dla schorzeń gruczołu tarczycowego. Właśnie dlatego leczenie w gabinecie psychiatrycznym lub psychologicznym powinno być poprzedzone wizytą u endokrynologa, który zleci wykonania badań hormonów tarczycy.
Endokrynolog czy psycholog? Kiedy udać się do specjalisty?
W przypadku pojawienia się wspomnianych wyżej objawów konieczna jest wizyta zarówno u endokrynologa, jak i u psychiatry. Specjaliści określą źródło zaburzeń poprzez wywiad lekarski i niezbędne badania. Warto wiedzieć, że może się zdarzyć, że potrzebna jest dwukierunkowa terapia – leczenie hormonalne i psychoterapia. Długotrwałe zaburzenia tarczycy mogą bowiem doprowadzić do pogorszenia samopoczucia i w rezultacie do depresji lub innych chorób afektywnych. Najważniejszym elementem terapii jest pogodzenie się ze schorzeniem natury psychicznej. Trzeba wiedzieć, że mimo rosnącej świadomości społecznej, dla wielu osób przyznanie się do zaburzeń emocjonalnych stanowi ogromny problem i jest źródłem wstydu. Warto więc uświadomić sobie, że wizyta w gabinecie psychiatry nie różni się od odwiedzenia endokrynologa.
Zarówno leczenie chorób tarczycy, jak i psychoterapia wymagają regularnych kontroli. Należy przestrzegać wskazanych przez specjalistów terminów, ponieważ dzięki nim możliwy jest powrót do zdrowia. W czasie trwania leczenia warto też zaufać lekarzowi prowadzącemu. Jeśli endokrynolog zleci więc konsultację psychiatryczną, nie można się przeciw niej buntować. Szybkie podjęcie terapii może znacznie poprawić komfort życia.
źródła:
http://www.endokrynologia.net/tarczyca/problemy-psychiczne-depresja-zmęczenie-choroby-tarczycy
http://infozdrowie24.pl/temat/zdrowie/depresja+przy+niedoczynności+tarczycy