Ogrodzenia panelowe to alternatywa dla siatki ogrodzeniowej, z tym, że takie ogrodzenia stawia się o wiele szybciej i prościej. Na rynku dostępne są ogrodzenia ze stali nierdzewnej, odporne na korozję i na wszelkiego rodzaju złe warunki atmosferyczne.
Decydując się na tego rodzaju ogrodzenie musimy zdecydować, czy montaż ogrodzenia panelowego zlecimy wyspecjalizowanej firmie, czy sami podejmiemy się tego zadania.
Metoda montażu oraz efekt końcowy będą uzależnione od tego kto zamontuje ogrodzenie.
Montaż ogrodzenia panelowego
Przed rozpoczęciem montażu ogrodzenia panelowego należy przygotować odpowiednio dany teren. Musimy go dokładnie oczyścić z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i w razie możliwości wyrównać oraz zniwelować.Należy unikać montowania płotu na ziemi świeżo nawiezionej na dany teren, który chcemy ogrodzić. W przypadku gdy musimy ustawić płot na ziemi miękkiej, dobrze jest wszystkie słupki wkopać na określoną głębokość. Wymaga to oczywiście zastosowania dłuższych słupków, a o tym warto pomyśleć kupując niezbędny materiał.
Bardzo istotną sprawą jest dokładne wymierzenie i precyzyjne rozmieszczenie słupków narożnych. Będą one stały na swoich miejscach cały czas i nie będziemy już zmieniać ich położenia, toteż przy pracach monterskich, najpierw musimy doskonale wszystko obmierzyć.
Pamiętajmy jednak, że panele możemy obciąć i skrócić, ale niech będzie to tylko ostateczność. Po pierwsze przecięty element może szybciej rdzewieć, a po drugie wygląda mniej estetycznie.
Po oczyszczeniu i przygotowaniu terenu oraz po dokonaniu wszystkich obliczeń, możemy rozpocząć stawianie ogrodzenia. Panele możemy stawiać na podmurówce lub bezpośrednio na ziemi. Wszystko zależy od naszych upodobań. Najpierw musimy wywiercić odpowiednie otwory pod słupki. Doły powinny gwarantować umieszczenie słupka w ich środku, nie z boku dołu, ale centralnie w środku. Słupki najlepiej jest osadzać, przyrównując je do dwóch sznurków, dolnego i górnego. Jednak mimo wszystko należy też posiłkować się poziomicą. W przypadku gdy słupy ustawiamy razem z podmurówkami, pamiętajmy, że przedtem beton podmurówki powinien stwardnieć.
W momencie kiedy mamy zabetonowane słupki, zrobioną podmurówkę, możemy montować przęsła ogrodzenia. W tym celu bardzo pomocne okażą się obejmy, które chwytają dane panele i łączą je ze sobą. W przypadku gdy nie decydujemy się na podmurówkę, nie musimy czekać aż beton, służący do zamurowania słupków dostatecznie nam stwardnieje chociaż jest to zalecane. W ten sposób montując panele nie zdepoziomujemy całej konstrukcji. Możemy od razu układać przęsło za przęsłem, a potem całość przytrzymać drewnianymi łatami. W ten sposób płot powstanie bardzo szybko.
Przeczytaj kompleksową instrukcję montażu ogrodzenia panelowego!
Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu paneli ogrodowych?
Panele ogrodowe to bardzo popularny i znany sposób ogrodzenia danej posesji. Jest to również tania forma płotu. Producenci, konkurując ze sobą na rynku, starają się wciąż obniżać cenę modułów panelowych. Kupując moduły ze stali powinniśmy zwrócić uwagę na szerokość oczek, na ilość drutu, na średnicę drutu. Ogrodzenie ma nas chronić, a nie być fikcyjną siatką, którą każdy przerwie lub uszkodzi. Panele muszą być mocne, trwałe i wykonane z grubego drutu. Są one również fabrycznie zabezpieczone przed korozją i różnego rodzaju warunkami atmosferycznymi. Ponadto powinniśmy zwrócić, również uwagę na akcesoria, które dokupujemy do montowania płotu. Powinny być one wykonane z takiego samego materiału jak całe ogrodzenie i być odpowiednio zabezpieczone przed korozją.
Każde ogrodzenie metalowe nie może mieć słabych ogniw, przez które będzie z biegiem czasu niszczyło się.
Czy montować ogrodzenie samemu czy zlecić tę pracę firmie?
Samodzielne montowanie ogrodzenia modułowego jest o wiele tańsze niż zlecenie tej pracy firmie. Jednak sami możemy ogrodzić posesję niezbyt dokładnie, może to trwać długi czas, szczególnie jeśli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu. Wszystko jednak zależy od naszych możliwości i chęci.