Nawyki żywieniowe ukształtowane w dzieciństwie rzutują na sposób odżywiania w przyszłości, dlatego już na tak wczesnym etapie warto przyzwyczaić dziecko do śniadań. Zastanawiasz się, co przygotować na pierwszy posiłek dnia, aby maluch jadł go z wielką przyjemnością? Oto kilka wskazówek.
Niemowlęta w okresie rozszerzania diety są najbardziej otwarte na doświadczenia smakowe. Warto wykorzystać ten moment, aby utrwalić prawidłowe nawyki żywieniowe. To ważne, ponieważ – jak podkreślają eksperci – sięganie po odpowiednie produkty spożywcze może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych w dorosłym życiu.
Śniadanie – niezwykle ważny posiłek
Śniadanie jest pierwszym posiłkiem w ciągu dnia i odgrywa bardzo istotną rolę. Nie tylko zaspokaja głód po nocnej przerwie i zapewnia energię, ale jest też świetną okazją do kształtowania dobrych przyzwyczajeń – po to, by jedzenie śniadania stało się dla dziecka czymś oczywistym.
Jak powinno wyglądać śniadanie małego dziecka?
Jeżeli chcesz, aby maluch z dużym apetytem sięgał po śniadanie, musisz zadbać o urozmaiconą postać posiłku. Pamiętaj też, że powinien on dostarczyć dziecku odpowiednią porcję składników odżywczych.
Zastanawiasz się, czy dobrym rozwiązaniem będzie kaszka manna lub kleik ryżowy? A może lepszym pomysłem okaże się bułeczka? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od wieku dziecka, a co za tym idzie – jego umiejętności gryzienia i przeżuwania pokarmów.
- Kaszka manna lub kaszka zbożowa
To zawsze świetne rozwiązanie – niezależnie od wieku malucha. Aby jednak mieć pewność, że dziecko otrzymuje niezbędne składniki odżywcze, warto skorzystać z gotowych kaszek mlecznych oraz bezmlecznych, np. BoboVita.
Przykładowo porcja kaszki mleczna manna banan morela dostarcza:
- 27%* witaminy D,
- 68%* witaminy C,
- 57%* wapnia,
- 55%* żelaza,
* % zalecanego dziennego spożycia w 1 porcji
- Kleik ryżowy
To dobry pomysł na śniadanie, jeśli nie chcesz jeszcze podawać maluchowi produktów zawierających gluten. Gotowe kleiki dostępne są w wersji mlecznej i bezmlecznej (odpowiedniej dla dzieci z alergią na białko mleka krowiego).
- Bułeczki z dodatkami
Rozpoczęcie dnia od bułki lub innego pieczywa z dodatkami (np. z wędliną, serem, pastą jajeczną czy warzywami) to dobre rozwiązanie, ale wyłącznie dla starszych dzieci.
Śniadanie przyrządzane z myślą o dziecku musi być dostosowane do jego wieku. Najbardziej uniwersalną formą posiłku wydają się kaszki pełnoziarniste oraz pszenne, a także kleiki ryżowe. Doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku niemowląt, jak i dzieci starszych (np. po dodaniu kawałków owoców). Są dostępne w wielu różnych wariantach i dostarczają niezbędnych składników odżywczych, a jednocześnie zapewniają różnorodność smakową.