Nie ma chyba kraju, który nie byłby w stanie pochwalić się wybitnymi artystami. Nierzadko ich twórczość inspirowana była ważnymi dla danego państwa wydarzeniami, które odciskały piętno na całej społeczności. A rola malarzy było właśnie przekazanie tych emocji drzemiących w ludziach. Takiego właśnie zadania podjął się Eugene Delacroix w swoim obrazie „Wolność wiodąca lud na barykady. Czy udało się to? Zdecydowanie tak. Zresztą wystarczy rzucić na niego okiem, aby poczuć to, co chciał przekazać francuski malarz.
Francuski romantyk
Eugene Delacroix to francuski przedstawiciel nurtu romantycznego. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że romantycy we Francji bazowali na tym samym. Każdy z nich był dużym indywidualistą, aczkolwiek pewne cechy w ich twórczości się pokrywały. Mowa między innymi o dynamicznej kompozycji i delikatnej fakturze. Widoczne na wielu obrazach są również bogate barwy oraz kontrasty światłocienia. Najczęściej pojawiającymi się tematami w epoce romantyzmu była natura, aczkolwiek najsłynniejsze dzieło Eugene Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady” przedstawia zgoła inną tematykę. Artysta ten ogólnie nie lubował się w przedstawianiu wydarzeń czy obiektów zza miedzy, bazując bardziej na egzotycznych krajach. Wolność wiodąca lud na barykady to jeden z nielicznych obrazów zainspirowanych wydarzeniami politycznymi w kraju.
Podstawowe cechy obrazu
Jeśli chodzi o Wolność wiodąca lud na barykady to jest to obraz namalowany farbami olejnymi na płótnie. Obraz powstał w rok po rewolucji francuskiej lipcowej. Cecha, która dobitnie wskazuje, że jest to obraz twórcy z okresu romantyzmu, to doskonałe proporcje ciał ludzkich. Wolność wiodąca lud na barykady to obraz niosący przesłanie. Pokazuje on ciała poległych powstańców, naznaczone twarze cierpieniem i bólem, przy jednoczesnym światełku nadziei. Nadziei, że pobratymcom uda się jednak zwyciężyć, nadziei, że poświęcone życie nie pójdzie na marne. Sama tytułowa wolność to kobieta, która wiedzie na barykady francuska ludność. I pokazane jest tutaj, że nie ma znaczenia jej pochodzenia – razem idą robotnicy i możni. Razem przeciwko ciemiężycielom.
Smutek połączony z nadzieją
Mimo że kolorystyka obrazu Wolność wiodąca lud na barykady wydaje się szara i przytłaczająca, to jednak są tam barwne aspekty. I to właśnie taki kontrast sprawia, że obraz ma tak głęboką symbolikę. Pokazuje że nawet w ciężkich momentach warto odszukać trochę światła w swoim życiu. To właśnie te dzieło wykorzystywane jest często w kulturze masowej. Przykład? Płyta albumu zespołu Coldplay czy banknot stu frankowy. Jeśli ktoś natomiast chce zobaczyć Wolność wiodąca lud na barykady na żywo, musi odwiedzić oddział Muzeum w Luwrze. Bowiem od 2012 roku obraz Eugene Delacroix wystawiany jest w jego oddziale w Lens. Oczywiście, nic też nie stoi na przeszkodzie, aby replikę takiego obrazu umieścić we własnym salonie – pamiętajmy jednak aby wybierać kopie naprawdę dobrego gatunku.