Biegunka tzw. rozwolnienie najczęściej powodują wirusy. Jednak rozróżnia się kilka rodzajów biegunki. W zależności od etiologii może trwać ona kilka dni, tygodni, a nawet miesiąc.
To stan, w którym chory oddaje rozluźnione stolce przynajmniej 3 razy w ciągu doby. Schorzeniu mogą towarzyszyć też inne objawy. Dlatego pacjenci często sięgają po leki przeciw biegunce.
Jak leczyć biegunkę – leki przeciwbiegunkowe
Biegunka ostra, z którą mamy do czynienia na ogół w związku z zakażeniem wirusowym bądź bakteryjnym trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni. Wówczas mówi się o zakażeniu przewodu pokarmowego tzw. grypie żołądkowej, jelitowej. Rozwolnieniu mogą dodatkowo towarzyszyć takie objawy jak: wymioty, ból brzucha, gorączka, osłabienie czy ból mięśni.
Wyróżnia się także biegunkę przetrwałą, która trwa do 30 dni. Innym rodzajem jest biegunka przewlekła, która trwa ponad miesiąc. Powodują ją na ogół inne schorzenia np. celiakia, zapalenie jelit, rak okrężnicy czy zespół jelita drażliwego.
Podstawą leczenia biegunki jest nawadnianie organizmu, gdyż podczas obfitego i częstego wypróżniania dochodzi do odwodnienia. Należy pić dużo wody, a także można sięgnąć po elektrolity. WHO zaleca, by przyjmowane płyny w 1 litrze zawierały:
- 3,5 g chlorku sodowego
- 2,5 g węglanu sodu
- 1,5 g chlorku potasu
- 20 g glukozy.
Skład zgodny z rekomendacjami WHO i UNICEF mają np. Elektrolity Stoperan. Jedna saszetka powinna być rozpuszczana w 200 ml wody. Preparaty tego typu należy podawać zależnie od ilości straconej wody. Zakłada się, że objętość płynu nawadniającego powinna być 1,5 raza większa niż objętość oddanych w ciągu doby stolców.
Biegunka ma charakter samoograniczający i z czasem jej objawy powinny same ustąpić. Jednak na zwalczanie rozwolnienia można sięgnąć po różne leki przeciwbiegunkowe. Wiele z nich dostępnych bez recepty oferuje liki24.pl. To platforma, na której można nabyć zarówno pożądane przy biegunce elektrolity, jak i inne środki niwelujące uciążliwe objawy.
W leczeniu biegunki bardzo często stosuje się loperamid. To substancja opioidowa, którą można odnaleźć w tabletkach przeciwbiegunkowych Stoperan, a także Laremid, Lopacut czy Imodium. Te leki na rozwolnienie hamują nasilone ruchy jelit, zmniejszają częstotliwość i liczbę wypróżnień i zwiększają wchłanianie wody. Tabletki przeciwbiegunkowe zawierające loperamid stosuje się w leczeniu biegunki ostrej oraz przewlekłej.
Inną substancją rzadziej stosowaną w lekach przeciwbiegunkowych jest diosmektyt. Tego rodzaju preparaty również dostępne są na liki24.pl np. Smecta czy Dicostop. To leki na biegunkę, które można podawać również małym dzieciom od 2. roku życia. Diosmetyk ma właściwości powlekające błonę śluzową przewodu pokarmowego, wzmacniając barierę chroniącą go przed czynnikami drażniącymi oraz patogenami.
Probiotyki na biegunkę
W leczeniu biegunki można stosować również probiotyki. Leki probiotyczne na biegunkę zawierają zazwyczaj szczepy Saccharomyces boulardi oraz Lactobacillus GG. Tego typu wyroby medyczne w liki24.pl to m.in. Enterol, Lacidofil, Lacium Forte, czy Normabiotic. Probiotyki stosowane przy biegunce mają za zadanie przywrócić równowagą flory jelitowej, by zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, dbając o właściwe funkcje trawienne.
Co jeść podczas biegunki – dieta i domowe sposoby
Dieta jest bardzo ważnym elementem zwalczania grypy żołądkowej i niwelowania objawów biegunki. Nieodpowiednie odżywianie może zaostrzać symptomy i wydłużać czas trwania rozwolnienia. Co jeść podczas biegunki? Istnieje lista wielu produktów, które należy jeść przy biegunce, ale również tych, których należy unikać.
Dieta podczas biegunki powinna być lekkostrawna z ograniczeniem błonnika i zawierająca:
- Pieczywo pszenno-żytnie
- Kaszę mannę
- Kaszę bulgur
- Kaszę jaglaną
- Płatki ryżowe
- Płatki kukurydziane
- Ryż z warzywami np. selerem
- Ziemniaki
- Bakłażan
- Marchew
- Tarte jabłko
- Tarte truskawki i maliny
- Mięso chude np. drobiowe
- Chude sery np. twaróg
- Jajka na miękko
- Omlet bez tłuszczu
- Banany
- Dynię
- Napar z rumianku
- Napar z suszonych jagód.
Wszelkie owoce należy spożywać bez skórki, najlepiej tarte, a posiłki przyrządzać powinno się na parze, dusić lub piec. Podczas biegunki nie powinno się jeść:
- Pieczywa z ziarnami
- Grubych kasz
- Ciemnych makaronów
- Brązowego ryżu
- Papryki
- Rzodkiewki
- Kapusty
- Grzybów
- Kwaśnych owoców
- Tłustego mięsa
- Wędlin podrobowych
- Produktów konserwowych
- Ostrych przypraw i sosów
- Napoi gazowanych
- Alkoholu
- Kawy.