Chrapiesz? Możesz mieć problemy z potencją

Uciążliwe nocne odgłosy to problem nie tylko osoby, która dzieli z chrapiącym sypialnię – to problem samego chrapiącego! Choć chrapanie może wydawać się tylko uciążliwą niedogodnością, w rzeczywistości stanowi duży problem zdrowotny. Nieleczone, nieraz powoduje powikłania, takie jak bezdech senny, problemy z krążeniem, a nawet zaburzenia erekcji!

Dlaczego chrapiemy

Chrapanie to nic innego, jak dźwięk powietrza przepływającego przez nadmiernie zwężone drogi oddechowe. Gdy śpimy, mięśnie naszego ciała wiotczeją – dzięki temu ciało się regeneruje, a organizm nabiera nowych sił. To samo dzieje się z mięśniówką gardła – podczas snu wiotkie tkanki opadają ku tylnej części gardzieli. Tworzy się wąska szczelina, przez którą przepływa powietrze. Wprawia ona tkanki w ruch, stąd wibrujący dźwięk towarzyszący oddychaniu.

Aż 80% wszystkich chrapiących to mężczyźni. Kobiety dolegliwość ta najczęściej dopada po menopauzie. Wcześniej przed wiotczeniem mięśni chronią je żeńskie hormony płciowe. Czym jesteśmy starsi, tym większe prawdopodobieństwo, że zaczniemy chrapać. Po 60. roku życia chrapie aż 60% mężczyzn i 40% kobiet.

Chrapanie a bezdech senny

Chrapanie samo w sobie nie jest klasyfikowane jako jednostka chorobowa. Może jednak zwiastować występowanie obturacyjnego bezdechu sennego (OBS) – choroby, która wywołuje wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Z bezdechem mamy do czynienia, kiedy podczas snu światło dróg oddechowych zostaje całkowicie zamknięte. Następuje kilkunastosekundowa przerwa w oddychaniu. Epizod bezdechu sennego kończy się gwałtownym wdechem – to organizm uruchamia dodatkowe mięśnie, zaalarmowany wzrostem stężenia dwutlenku węgla we krwi – następuje mikrowybudzenie, zakończone gwałtownym wdechem.

Dlaczego chrapanie jest groźne

Pierwszym niepokojącym objawem, który mogą obserwować osoby zmagające się z chrapaniem i bezdechem, jest osłabienie koncentracji. Pojawiają się problemy z pamięcią, nerwowość i zaburzenia nastroju. To skutki niedotlenienia organizmu oraz słabej jakości snu, przerywanego epizodami bezdechu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu nocy!

Osoba chrapiąca może odczuwać ciągłe zmęczenie i zmagać się z bólami głowy. Jeśli nie zareagujemy w odpowiednim czasie, na dłuższą metę nieprawidłowości te osłabią pracę układu sercowo-naczyniowego. Zwiększa się ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego i cukrzycy. Bezdech senny powoduje też zaburzenia krążenia mózgowego. Osoby chrapiące mają większe ryzyko udaru.

Chrapanie a problemy z potencją

Nieprawidłowości w oddychaniu podczas snu u mężczyzn mogą prowadzić do zaburzeń erekcji. Początkowo problem wydaje się niezauważalny – wzwód jest nieco słabszy lub trwa krócej niż zwykle. Z czasem słaba erekcja może się pogłębiać. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, jak najszybciej powiedz o nich swojemu lekarzowi. Współczesna medycyna zna wiele skutecznych metod leczenia chrapania i bezdechu sennego. Jedynie usunięcie przyczyny problemu pozwoli trwale odzyskać sprawność seksualną. Oczywiście na czas leczenia lekarz może przepisać leki na potencję, np. Kamagrę. Źródło artykułu https://viagra.edu.pl/kamagra.html