Chrypka u dziecka – kiedy do lekarza?

Chrypka u dziecka, która towarzyszy przeziębieniu, z reguły ma charakter przejściowy i nie oznacza niczego groźnego. Kiedy jednak nie ma związku z przeziębieniem albo utrzymuje się dłużej niż kilka dni, warto zgłosić się z dzieckiem do lekarza i znaleźć źródło problemów z głosem. Przeczytaj więcej na ten temat.

Czym jest chrypka i kiedy trzeba skonsultować ją z lekarzem?

Chrypka to nienaturalna zmiana głosu, który staje się szorstki i chrapliwy. Zazwyczaj idzie w parze z suchością i drapaniem w gardle.(1)

Czasami zmiany w głosie pojawiają się pomimo braku objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Mogą być wynikiem przeciążenia głosu przez głośne mówienie, płacz lub krzyczenie, np. podczas meczu lub zabawy na podwórku. Wówczas objawy powinny minąć po kilku godzinach i jeśli nie nawracają, nie trzeba konsultować ich z lekarzem.(2) W innych przypadkach wskazana jest wizyta u pediatry lub laryngologa. Gdy chrypce towarzyszą inne objawy infekcji, np. przeziębienia, powinna minąć wraz z wyleczeniem choroby. Jeżeli zmiany w głosie utrzymują się pomimo ustąpienia choroby, gardło dziecka musi ponownie zobaczyć lekarz. Natychmiastowa konsultacja jest konieczna wtedy, gdy chrypce towarzyszą: ślinotok, trudności z oddychaniem i połykaniem.(1)

Infekcje górnych dróg oddechowych nie są jedynym możliwym powodem chrypki. Przewlekła chrypka może dotyczyć dzieci, które chronicznie nadwyrężają głos, kaszlą lub odchrząkują. Czasami szorstki głos jest objawem przewlekłej choroby. Gdy objawy utrzymują się dłużej niż 10 dni, udaj się z dzieckiem na badanie.(1,2)

Jakie mogą być chorobowe przyczyny przewlekłej chrypki?

Chrypa może rozwinąć się z różnych powodów, takich jak:

  • – obecność narośli w gardle,
  • – przebywanie w zadymionych pomieszczeniach,
  • – przewlekłe zapalenie zatok,
  • – alergia,
  • – niedoczynność tarczycy,
  • – radioterapia (u dzieci leczonych z powodu raka gardła).(2)

Chrypka u dziecka a refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy może wystąpić u dzieci w różnym wieku, nawet u niemowląt, u których objawia się wymiotami i grymaszeniem po karmieniu. U starszych dzieci głównym objawem jest natomiast zgaga, czyli pieczenie w przełyku. Ponadto dziecku mogą doskwierać częste odbijania lub regurgitacje (polegają na powrocie treści żołądkowej do przełyku). U niektórych dzieci dolegliwości te mają charakter tymczasowy, ale czasami oznaczają chorobę refluksową przełyku. Nietypowymi objawami, które mogą jej towarzyszyć, są: czkawka, kaszel i chrypa.(3)

Jeśli podejrzewasz, że chrypka u Twojego dziecka ma związek z refluksem żołądkowo-przełykowym, koniecznie udaj się z nim do lekarza, gdyż konieczne jest leczenie, oparte głównie na zmianach w diecie i wykluczeniu produktów, które nasilają dolegliwości.(3)

Jak pomóc dziecku w złagodzeniu chrypki?

Jeśli chrypka jest spowodowana przez chorobę, wówczas konieczne jest jej leczenie. Odpowiednie postępowanie powinno złagodzić problemy z głosem. Ponadto warto zwrócić uwagę na nawyki dziecka związane z mówieniem. Częste mówienie podniesionym lub piskliwym głosem, krzyczenie, jęczenie, mówienie za szybko, odchrząkiwanie (np. w momentach zdenerwowania), to tylko przykłady nawyków, które mogą poskutkować nadwyrężeniem krtani i chrypką.

Ponadto trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie nawilżanie gardła. Dziecko powinno często, małymi porcjami popijać napoje, aby nie doprowadzić do jego wysuszenia. Jednocześnie nie powinno pić napojów gazowanych, tym bardziej z kofeiną, które mogą tylko nasilić problem.(3) Pamiętaj także, że palenie papierosów w obecności dziecka jest dla niego bardzo szkodliwe i podrażnia jego drogi oddechowe – zadbaj o to, aby Twój maluch nie był narażony na działanie dymu.(4)

W zmniejszeniu dyskomfortu spowodowanego chrypką i drapaniem w gardle pomogą pastylki do ssania z naturalnymi składnikami, działającymi kojąco na podrażnione gardło, jak miód i propolis. Pamiętaj jednak, że ze względu na ryzyko zakrztuszenia, nie można ich podawać dzieciom poniżej 4. roku życia.

  1. Allen S. What Causes Hoarseness? https://www.healthline.com/symptom/hoarseness Data dostępu: 17.10.2018
  2. Chronic Hoarseness. https://kidshealth.org/en/parents/hoarseness.html Data dostępu: 17.10.2018
  3. Gastroesophageal reflux.https://kidshealth.org/en/parents/gerd-reflux.html Data dostępu: 17.10.2018
  4. Passive smoking (living with a smoker). http://www.cyh.com/HealthTopics/HealthTopicDetailsKids.aspx?p=335&np=285&id=1606 Data dostępu: 17.10.2018