Elektronika z Chin – czy to się opłaca?

Zakupy elektroniki nie należą do tanich. Często zdarza się, że za jakąś część musimy zapłacić połowę wartości nowego urządzenia. W tym momencie na ratunek przychodzi robienie zakupów w Chinach i ściąganie z niej podzespołów. Czy to się opłaca? Jakie są opłaty, warunki i kruczki?

Zakupy w Chinach wydają się być o wiele tańsze niż w Polsce. Ceny często są dwu-, a nawet trzykrotnie niższe, a przesyłki bardzo często darmowe lub kosztujące kilka dolarów. Entuzjastów ściągania elektroniki z Chin jest coraz więcej. Mnogość sklepów internetowych, możliwość płacenia w złotówkach, spora liczba opinii z całego świata to tylko nieliczne zalety, jakie przyciągają nowych klientów. Na stronie https://elektronikab2b.pl można znaleźć wiele pomysłów i inspiracji na wykorzystanie zakupionej elektroniki. Warto jednak wiedzieć, co opłaca się kupować?

Sprawdź również: żywica transparentna

Jak kupować elektronikę w Chinach?

Na początku warto skorzystać z popularnych sklepów internetowych czy portali, które są sprawdzone i gwarantują bezpieczeństwo klientom, jak np. AliExpress. Można tam znaleźć wszystko: począwszy od drobnych czujników samochodowych, przez diody LED, a skończywszy na smartfonach, inteligentnych wagach czy żarówkach. Najtrafniej wyszukiwać przedmioty w języku angielskim i sprawdzać ceny w dolarach, a następnie poddawać je przeliczeniu zgodnie z kursem NBP. Wiele chińskich sklepów oferuje automatyczne wyświetlanie cen w złotówkach, lecz w przypadku korzystania z przewalutowania bankowego kwoty do zapłaty mogą się różnić. Po odnalezienie przedmiotu należy sprawdzić możliwość wysyłki do Polski oraz jej ewentualny koszt. Płatności można dokonać przelewem, kartą debetową lub kontem internetowym PayPal.

Ile kosztuje wysyłka towaru do Polski?

Bardzo często dostawa za pośrednictwem poczty jest darmowa. Czas oczekiwania wynosi wtedy około trzech-czterech tygodni. Decydując się na kuriera, przesyłkę otrzymuje się już po kilku dniach, lecz należy doliczyć do ceny zakupić dodatkowe kilka-kilkanaście dolarów. W przypadku drobnych zakupów za niewielkie kwoty bardziej opłacalne jest skorzystanie z darmowej dostawy.

Jakie są dodatkowe opłaty?

Zgodnie z przepisami art. 23 i 24 Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1186/2009 z 16 listopada 2009 r., które mówią o wspólnotowym systemie zwolnień celnych, przesyłki towarów o niewielkiej wartości zwolnione są z opłat celnych. Dodatkowe koszta naliczane są dopiero po przekroczeniu 150 euro wartości towaru. Wyjątkiem są smartfony, które coraz częściej sprowadza się z Chin, a kosztują powyżej 150 euro. W tym przypadku cło wynosi 0%. Jednakże dodatkowe koszta to nie tylko cło, ale także VAT. Zwolnione są z niego towary o wartości do 22 euro. Warto zadbać o to, by na paczce było zaznaczone “gift”. Dzięki temu istnieje szansa na zminimalizowanie dodatkowych kosztów.

Opłacalność zakupu elektroniki z Chin jest zatem duża. Nie tylko zyskujemy darmową wysyłkę, ale także znacznie niższe ceny. Brak opłaty celnej za smartfony czy smartwatche znacznie zwiększa ich atrakcyjność zakupu w chińskich sklepach.

ZOBACZ TAKŻE: PRODUKCJA ELEKTRONIKI W CHINACH