Etykieta logistyczna to obowiązkowy znak na każdym towarze lub opakowaniu zbiorczym. To bardzo wygodny sposób komunikowania się między osobami, przez których ręce towar przechodzi. Producent zaznacza na nim wiele szczegółów, dzięki którym produkt bezbłędnie trafia na półkę logistyczną, a potem rusza w dalszą drogę, aby znaleźć się u ostatecznego odbiorcy.
Czym jest etykieta logistyczna?
Etykieta logistyczna to najczęściej kartka papieru zadrukowana słowami, cyframi oraz zaszyfrowana kreskami. Słowa to najczęściej nazwa towaru i firmy, w której produkt powstał. Liczby to np. data produkcji, seria lub data przydatności do spożycia bądź użycia (w przypadku żywności, kosmetyków, środków chemicznych itp.).
Kreski, to tzw. kod paskowy, który zawiera równoległe proste linie cienkie i grube, a każda z nich zawiera bardzo ważną informację. Pod kreskami widnieje ciąg cyfr oraz liter. One również mówią o konkretach. Dzięki pierwszym cyfrom wiadomo, skąd karton z zawartością przybył, czyli z jakiego kraju pochodzi producent. Świadczą o tym pierwsze 3 cyfry.
Jak rozpoznać kraj pochodzenia towaru z etykiety logistycznej?
Jeżeli towar został wyprodukowany w Polsce, wówczas będzie to liczba 590. Jeżeli producent znajduje się w Niemczech, będą to liczby od 400 do 440. Tak samo producent z Rosji to liczba 460-469, z Anglii 500-509, z Dominikany 746, z Ekwadoru 786, a z Wietnamu 893. Każdy kraj (nie tylko te wymienione) ma przypisane konkretne liczby pod kodem kreskowym, które go identyfikują.
Inteligentny sposób kodowania to jak dotąd najlepszy sposób na szybką i konkretną informację dla pracownika logistyki, a także dla odbiorców i konsumentów. Organizacja GS1 not-for-profit (nie dla zysku) opracowuje i utrzymuje globalne standardy, które zapewniają znakomitą komunikację biznesową, w tym logistyczną.
Kod kreskowy – jak czytać etykiety logistyczne?
Opracowany przez GS1 kod kreskowy, nadrukowany na towarze lub opakowaniu można za pomocą skanera skanować (odczytywać). Na przykład, jeżeli jesteśmy w sklepie samoobsługowym i chcemy sprawdzić cenę danego towaru, szukamy, gdzie jest na nim zamieszczony kod kreskowy. Podstawiamy go pod elektroniczny skaner i już na ekraniku widzimy (czasami też słyszymy) wartość artykułu.
Ogólnoświatowa organizacja GS1 zawładnęła całym globem, wymyślając poręczną informację logistyczną, którą przykleja się do opakowania produktu (produktów) w formie papierowej lub foliowej naklejki. Zakodowana informacja o produkcie i innych danych może być również wydrukowana bezpośrednio na opakowaniu zbiorczym lub indywidualnie na każdym produkcie.