Termoizolacja pianką poliuretanową to coraz częściej stosowana metoda ocieplenia budynków. Skąd wzrost jej zainteresowaniem? Jednym z powodów wyboru tego materiału jest jego uniwersalność. Może być on użyty zarówno do ocieplenia ścian, fundamentów, jak i poddasza. Jak właściwie przygotować się do prac remontowych, aby przez długi czas móc cieszyć się z uzyskanym efektem izolacji poddasza?
Przygotowanie poddasza pod ocieplenie – o czym należy pamiętać?
Bez względu na to, czy zdecydowałeś się ocieplić dom, czy budynek gospodarczy, ważne jest przygotowanie poddasza pod prace remontowe. Pierwszy i najważniejszy krok to wybór specjalisty, który zajmie się termoizolacją. Autoryzowany wykonawca dokona inwentaryzacji budynku i dopasuje najlepsze rozwiązanie. Następnie należy zabezpieczyć gotowe tynki i stolarki: okienną i drzwiową. Warto wiedzieć, że standardowe poddasze na ogół jest zabezpieczane przez wykonawcę. Bywają jednak sytuacje, w których specjaliści wyceniają tę pracę osobno ze względu na specyfikację miejsca.
Fachowcy zwykle biorą na siebie pracę związaną z przygotowaniem powierzchni pod natrysk. Mimo to warto jednak wiedzieć, na co jeszcze zwrócić uwagę podczas przygotowań. Na czym należy się skupić? O co trzeba zadbać? Kluczowe będzie oczyszczenie przestrzeni w miejscu, w którym zaaplikowana zostanie piana PUR.
Jeśli pianka do izolacji poddasza ma zostać pokryta płytami kartonowo-gipsowymi, pamiętaj o wcześniejszym zainstalowaniu do krokwi wieszaków i stelaża do mocowania zabudowy. Aby zainstalować profile i płyty typu karton-gips wystarczy usunąć nadmiar ocieplenia.
To jednak nie koniec. Przed pracami budowlanymi dobrze jest wykonać szpalety z płyty kartonowo-gipsowej. Dzięki temu precyzyjnie uszczelnisz okno dachowe. Zadbaj także o zrobienie porządku wokół miejsca pracy. Usunięcie zbędnych przedmiotów zapobiegnie przypadkowemu ich zabrudzeniu, a także ułatwi pracę montażystom.
Zapytaj specjalistów o wentylację i wykończenie
Zanim przystąpisz do izolacji poddasza, uzgodnij z fachowcami również kwestię wentylacji pomieszczenia, a także jego wykończenia. Niektóre prace należy wykonać przed aplikacją materiału ociepleniowego. Dowiedz się, czy budynek, który chcesz ochronić m.in. przed działaniem wilgoci, wymaga użycia folii paroszczelnej. Wiedza ta pozwoli zgromadzić właściwy materiał budowlany w odpowiedniej ilości. Zyskując te informacje, będziesz miał pewność, że współpracujesz z osobami, które znają się na termoizolacji.
Tylko profesjonalna ekipa, która ma doświadczenie w działaniu z pianą poliuretanową, prawidłowo zastosuje materiał i da gwarancję jakości na wykonane prace. Twój dom będzie skutecznie zabezpieczony przed utratą ciepła.
Pamiętaj, że piana PUR jest paroprzepuszczalna, a jej właściwości fizykochemiczne nie ulegają szybkiej zmianie. Podczas natrysku materiał nie osuwa się i szczelnie przylega do powierzchni. Dodatkowo szybko się ją aplikuje i łatwo zaplanować dalsze prace wykończeniowe. Dowiedz się więcej o zaletach tego materiału budowlanego!