O jakości powietrza w domu można powiedzieć wiele, ale zwykle nie to, że jest dobra. Wpływ mają zarówno zaniedbania domowników, jak choćby zbyt rzadkie wietrzenie pomieszczeń, jak i zanieczyszczenia powietrza. Jak więc można poprawić jakość powietrza w domu? Poznajcie kilka naszych wskazówek.
Pochłaniacze wilgoci
W nieocieplanych budynkach nieuchronnie w miejscach, gdzie pojawiają się pęknięcia tynku i ściana nasiąka pojawia się wilgoć. Poza izolacją ścian, może tu pomóc izolacja dachu. Jeśli w danym pomieszczeniu w większej ilości gromadzi się wilgoć można zastosować pochłaniacze wilgoci. To niewielkie akcesoria, do których wkłada się wymienne filtry. Gdy już napełnią się wodą, wylewa się ją ze zbiornika i wymienia filtr na nowy. Takie doraźne działanie może pomóc, zwłaszcza gdy zauważa się zawilgocenie na jednej ze ścian, gdzie wcześniej często pojawiała się pleśń, którą trzeba było neutralizować. Takie rozwiązanie jest tanie i na każdą kieszeń, zatem jeżeli wilgotność w pokoju jest zbyt duża, warto zainwestować w pochłaniacze wilgoci. Warto zaopatrzyć się w niewielkie i niedrogie urządzenie, jakim jest higrometr domowy, by mierzyć wilgotność powietrza, a tym samym móc wpływać na uzyskanie optymalnych warunków. Trzeba wiedzieć, że zdrowy poziom wilgotności jest pomiędzy 40 a 60%. Oczywiście osuszacze powietrza mogą być także urządzeniami elektrycznymi, do których można podłączyć ów higrometr bądź jest on wbudowany.
Rekuperator z odpowiednim systemem filtracji i regulacją wilgoci
Dla jakości powietrza ważna jest odpowiednia wentylacja. Tradycyjna, czyli grawitacyjna nigdy nie zapewni nam zdrowego powietrza w domu, zwłaszcza gdy mieszkamy w rejonie mocno zanieczyszczonym, gdzie poziom pyłów zawieszonych w powietrzu jest wysoki. Dlatego rekomendowane są systemy wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Takie urządzenie poza tym, że gwarantuje efektywną wymianę powietrza oraz odzysk ciepła, wyposażone jest w wymienne filtry, dzięki którym powietrze jest oczyszczane z cząstek stałych. Rekuperator wyposażony w dokładny filtr wyłapujący nie tylko pyły zawieszone, ale również alergeny, bakterie i niektóre wirusy sprzyja zdrowiu domowników. Oczywiście musi być poddawany regularnym przeglądom. Nie można zapominać o kontroli zabrudzenia filtrów przynajmniej raz na 3 miesiące. Jeśli jednak zanieczyszczenie jest duże, a filtr dokładny, to konieczna może być nawet częstsza wymiana. Warto podkreślić, że rekuperator może także odzyskiwać wilgoć z powietrza wywiewanego. Dzięki temu można zapewnić nie tylko odpowiednią temperaturę i czyste powietrze, ale również właściwy poziom wilgotności.
Nawilżacze powietrza
Rekuperacja jest świetnym wynalazkiem, jednak nie każdy może pozwolić sobie na wydatek rzędu 14-30 tys., nawet przy dostępnych dofinansowaniach i uldze termomodernizacyjnej. Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche, to przyda się oczywiście nawilżacz powietrza. Może być to urządzenie ze wbudowanym higrometrem, które będzie nawilżać wtedy, gdy wilgotność będzie na zbyt niskim poziomie. Zbyt niską wilgotność można łatwo wyczuć, bowiem odczuwa się suchość w ustach, drapanie w gardle, czy nawet ma się trudności z oddychaniem. W przypadku zbyt wysokiej wilgotności występują z kolei bóle głowy, infekcje dróg oddechowych i może powstać pleśń na ścianach. Oczywiście zawsze można wybrać urządzenie 3w1, które w razie konieczności zapewnia nawilżanie lub osuszanie, a także oczyszczanie powietrza. Są także urządzenia wyposażone w jonizator, który neutralizuje szkodliwe dla zdrowia jony dodatnie.
Kup zielone kwiaty, które będą pochłaniać dwutlenek węgla i zapewniać więcej tlenu
Ostatnia ważna kwestia to zakup kwiatów, ale koniecznie żywych i zielonych, takich, które dzięki procesowi fotosyntezy będą pobierać dwutlenek węgla, a oddawać to atmosfery ożywczy tlen. Większość kwiatów proces fotosyntezy przechodzi w ciągu dnia. Są jednak i takie, które są aktywne w nocy. Dotyczy to chociażby paproci. Takie kwiaty warto umieszczać w sypialni, gdyż zapewnią zdrowszy mikroklimat do snu.
Jakość powietrza w domu można wyraźnie poprawić i to niezależnie od dostępnych funduszy. Wśród prezentowanych sposobów na pewno znajdziesz coś odpowiedniego.