Zazwyczaj poranny obrzęk twarzy, który szybko mija, nie wymaga natychmiastowej diagnostyki i leczenia. Często wystarczy zadbać o prawidłową dietę, dostarczającą odpowiednich ilości witamin i minerałów, by przykra dolegliwość bezpowrotnie ustąpiła. Warto unikać używek, zwłaszcza alkoholu i tytoniu, ograniczyć spożycie soli kuchennej i zadbać o regularną, dopasowaną do wieku i stanu zdrowia aktywność fizyczną. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza gdy obrzęk twarzy utrzymuje się lub dołączają do niego inne, niepokojące objawy, jak ból, gorączka czy uporczywy świąd. (1,3,4)
Zadbaj o zdrowie, pozbądź się obrzęków!
Bardzo często za obrzęki twarzy (i innych części ciała) odpowiada nadmierne spożycie sodu. Sód jest pierwiastkiem osmotycznie czynnym, który może przyczyniać się do zatrzymywania wody w komórkach. Warto zrezygnować więc ze słonych przekąsek: chipsów, paluszków, solonych orzeszków, krakersów; lepiej unikać kiszonych ogórków, słonych wędlin, konserw i wędzonych ryb. U podstaw przewodnienia leżeć może także dieta uboga w białko lub zbyt częste sięganie po alkohol. Nie zapominamy, że alkohol prowadzi do odwodnienia, którego następstwem są reakcje obronne – organizm broni się przed nadmierną utratą wody, gromadząc jej nadmierne zapasy. (2,3,6)
Pamiętajmy, że najpopularniejszym antagonistą sodu jest potas, obecny w wielu warzywach, owocach i nasionach. Warto przyrządzać sobie surówki i sałatki z pomidorów, doprawiać je natką pietruszki, przygotowywać dania z soczewicy, soi, sięgać po brukselkę, brokuły, a w porze podwieczorku chrupać garść suszonych moreli, orzechów pistacjowych, pestek dyni lub nasion słonecznika. Zamiast soli do potraw lepiej dodawać zioła – świeże lub suszone. Majeranek, oregano, bazylia, rozmaryn czy lubczyk idealnie podkreślą smak dań. Przyda się też szczypta pieprzu ziołowego, papryki mielonej, ząbek czosnku, posiekany szczypiorek i koperek.
Obrzęk twarzy – co robić? Kiedy do lekarza?
Osoby, którym dokucza poranna opuchlizna twarzy, powinny sięgać po ziołowe napary, np. z mniszka lekarskiego, skrzypu, pokrzywy lub kwiatu czarnego bzu, które wykazują umiarkowane właściwości moczopędne i pomagają pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, a tym samym – obrzęku twarzy. W podobny sposób działa żurawina i zielona herbata. Należy zwiększyć także aktywność fizyczną, która usprawnia przepływ krwi. Obrzękom sprzyjają upały – unikajmy zbyt długiego przebywania na słońcu i wysokich temperatur, które skłaniają organizm do oszczędzania i magazynowania wody.
Jeśli opuchlizna twarzy ma tendencje do nawracania, nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza. Czasem za dolegliwość odpowiada stosowana farmakoterapia lub doustne środki antykoncepcyjne. Jednak u podstaw obrzęków leżeć mogą również choroby przewlekłe, które wymagają prawidłowego rozpoznania i leczenia. W takich przypadkach lekarz rozważa leczenie przewodnienia przy pomocy leków moczopędnych (diuretyków). Personel medyczny powinien zadbać również o odpowiednią edukację chorego, obejmującą profilaktykę takiego stanu (np. przez odpowiednią dobową podaż płynów). (3,5)
Zobacz więcej na adamed.expert
1. Skotnicka B. Obrzęk okolicy twarzy. https://pediatria.mp.pl/objawy/76144,obrzek-okolicy-twarzy Data dostępu: 21.06.2018
2. Ziółko E. Podstawy fizjologii człowieka, Oficyna Wydawnicza PWSZ w Nysie, Nysa 2006; s: 11-28
3. Załuska W., Dzimira S. Przewodnienie — patofizjologia i klinika. Forum Nefrologiczne. 2012;5(1):68-72
4. Durska G. Czy istnieje alergia na alkohol? https://alergie.mp.pl/lista/86056,czy-istnieje-alergia-na-alkohol Data dostępu: 21.06.2018
5. Niedoczynność tarczycy. https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.9.1 Data dostępu: 21.06.2018
6. Herman P. Badanie stężenia elektrolitów – sód, potas, wapń, magnez. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/99724,badanie-stezenia-elektrolitow-sod-potas-wapn-magnez Data dostępu: 21.06.2018