Gdyby wymieniać najbardziej popularne rośliny hodowane w ogródkach, z pewnością znajdzie się wśród nich właśnie marchew. Jeśli i Ty chcesz zasadzić ją na swoich grządkach, pozwól, że przedstawimy Ci kilka porad na temat jej uprawy i nawożenia.
Kiedy sadzić marchew?
Teoretycznie marchew można sadzić w drugiej połowie kwietnia. Działanie takie jest możliwe w sytuacji, w której pogoda się już ustabilizowała i nic nie wskazuje na to, by temperatury mogły spadać poniżej 8-10 stopni Celsjusza. Jeśli jednak zamiast odmian wczesnych wybierzemy późne, sadzenie odbędzie się w maju.
Jakie miejsce wybrać?
Jako stanowisko do sadzenia marchwi warto wybrać miejsce, które jest nasłonecznione (co dobrze wpływa na tą roślinę), a jednocześnie nieosłonięte od wiatru. Skąd ten drugi wymóg? Głównie z faktu, że w takich miejscach zmniejsza się ryzyko atakowania marchwi przez te insekty, które upodobały sobie akurat to warzywo.
Jak sadzić marchew?
Marchew sadzi się prosto do ziemi, na głębokości od jednego do dwóch centymetrów, najlepiej w odległości nie mniejszej niż 20 centymetrów. Część osób sugeruje stosowanie nieco większego odstępu, ponieważ zbyt bliskie położenie kolejnych marchwi może wpływać na ich dorodność (z tego tez powodu warto ostrożnie podchodzić do sugestii mniejszych odstępów).
Nie można też zapomnieć o samej glebie. Ta powinna mieć wskaźnik pH lekko kwaśne, w okolicach od 6 do 6,5. Poziom zawilgocenia powinien być raczej średni.
Czym nawozić marchew?
W zależności od wybranej odmiany marchwi i rodzaju gleby stosuje się różne nawozy – w przypadku odmian późnych i siewu na glebach ciężkich trzeba nieco wyższych ilościach składników, niż przy wysiewie wczesnym i na glebach lekkich.
Przy nawożeniu należy zadbać o kilka różnych składników, takich jak m.in. azot, potas, fosfor, czy wapń. Można je dostarczać w różnych formach, przy czym doskonale sprawdzają się gotowe mieszanki proponowane choćby na www.arkop.pl. Rozwiązania takie są o tyle wygodne, że dostarczają mikro- i makroelementy w odpowiednich proporcjach, w razie potrzeby wzbogacane o składniki niedoborowe w danej glebie.