Kuchnia to pomieszczenie wyjątkowe. Trudno przecenić jej podstawową funkcję, którą jest przygotowywanie posiłków, ale równie ważny jest fakt, że to właśnie tutaj często gromadzą się domownicy, co czyni z niej podstawową oś życia domu i jego mieszkańców. Zdecydowanie warto zadbać o przystosowanie tej przestrzeni do potrzeb i preferencji użytkowników.
Urządzenia i instalacje
Celem każdego remontu jest uzyskanie efektu łączącego estetykę, funkcjonalność i trwałość. Wyzwanie jest duże, a jego realizacja w znacznej mierze zależy od odpowiedniego zaplanowania prac. Proces ten można sobie ułatwić, dzieląc zadanie na kilka etapów. Przede wszystkim warto sporządzić listę wszystkich niezbędnych sprzętów i zastanowić się nad ich optymalnym rozmieszczeniem. Poza wygodą obsługi należy wziąć pod uwagę wymagania techniczne oraz minimalne odległości, które muszą być zachowane pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Ta część planowania jest szczególnie ważna, wymaga staranności i umiejętności przewidywania, wszelkie późniejsze zmiany będą bowiem nie tylko trudne w realizacji, ale też kosztowne.
Niezbędnym uzupełnieniem rozstawienia urządzeń kuchennych jest odpowiednie zaprojektowanie instalacji elektrycznej, hydraulicznej i wentylacyjnej. Plątanina kabli połączeniowych ukryta za szafkami nie będzie wprawdzie psuła estetyki, nie jest to jednak metoda bezpieczna, a w razie jakiejkolwiek awarii potrafi przysporzyć sporych kłopotów. Idealnym rozwiązaniem są osobne punkty do podłączenia lodówki, zmywarki czy piekarnika. Dobrym pomysłem jest umieszczenie kilku gniazdek w pobliżu blatu roboczego, ułatwią one korzystanie z miksera, ekspresu do kawy i innych, mniejszych akcesoriów kuchennych.
Planując montaż zlewu, należy uwzględnić odległość od pionu kanalizacyjnego, a okap kuchenny umieścić możliwie blisko kanału wentylacyjnego.
Estetyka i wygoda
Para powstająca podczas gotowania i odpadki spadające na podłogę nie ułatwiają zachowania czystości. Dobór odpowiedniego sposobu wykończenia powierzchni ścian i podłóg w znaczący sposób wpłynie na komfort pracy i potrafi ograniczyć wysiłek niezbędny podczas sprzątania. Na rynku dostępne są farby dedykowane do zastosowań w kuchniach, jednak zdecydowanie lepiej sprawdzą się tu płytki ceramiczne. Kafelki do kuchni są rozwiązaniem gwarantującym trwałość i łatwość zachowania higieny. Nie muszą pokrywać całej powierzchni ścian, będą jednak nieocenione w miejscach narażonych na zachlapanie wodą, czy też opryskanie tłuszczem. Równie dobrze sprawdzą się na podłodze, a umiejętnie ułożone mogą służyć przez długie lata.
Dobór mebli kuchennych powinien uwzględniać potrzeby i możliwości techniczne. W tym wypadku również przydaje się umiejętność przewidywania i takie rozmieszczenie szafek, aby najczęściej wykorzystywane przybory znajdowały się pod rękę, a dostęp do nich nie wymagał ekwilibrystyki. Posiadaczy małych kuchni zainteresują zapewne nowoczesne systemy frontów i zawiasów umożliwiające maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Bogata oferta blatów obejmuje między innymi produkty z naturalnego kamienia, drewna egzotycznego oraz laminatu – wybór jest uzależniony od indywidualnych preferencji i zasobności portfela. Z pewnością jednak nie warto przesadnie oszczędzać. Dobrze wykonany remont, przeprowadzony z wykorzystaniem solidnych materiałów, zagwarantuje długi okres bezproblemowej eksploatacji. Kuchnia zasługuje na taką inwestycję.