Bogaty wybór produktów kredytowych i pożyczkowych sprawia, że każdy może znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Kiedy i dlaczego dobrym wyborem może okazać się limit odnawialny?
Klasyczne pożyczki i kredyty są bardzo pomocne, ale, ze względu na mało elastyczny sposób pożyczania i dokonywania zwrotu pieniędzy, nie zawsze się sprawdzają. W ich przypadku pojawia się przelew odgórnie ustalonej sumy oraz ściśle określony harmonogram spłaty zadłużenia. Tymczasem, jeśli trudno jest określić wielkość potrzebnego zastrzyku gotówki, dodatkowe środki mają pełnić funkcję poduszki finansowej, czy zbliża się okres wzmożonych wydatków, taka funkcjonalność nie będzie zbyt korzystna. W takich oraz w wielu innych sytuacjach lepszym rozwiązaniem jest najczęściej właśnie limit odnawialny.
Co to jest i jak działa limit odnawialny?
Limit odnawialny, zwany również limitem kredytowym, to jeden ze sposobów na powiększenie własnych możliwości finansowych. W przeciwieństwie do tych tradycyjnych rozwiązań zapewnia on stały dostęp do określonej kwoty i nie narzuca wymogu regularnego płacenia rat. Wystarczy, że klient raz przejdzie pomyślnie przez procedury i formalności kredytowe, a zyska możliwość swobodnego, wielokrotnego korzystania z uzgodnionej puli pieniędzy. Te dodatkowe środki będzie miał do dyspozycji przez cały czas trwania umowy, czyli najczęściej przez minimum 12 miesięcy – po ich upływie może ponownie przejść przez proces kredytowy i przedłużyć ją na kolejny okres.
Wygoda w dostępie do środków
Po udzieleniu pozytywnej odpowiedzi kredytowej bank udostępnia środki w koncie osobistym klienta. Ten ostatni korzysta z nich automatycznie, gdy tylko skończą mu się własne, zgromadzone na rachunku, oszczędności. Chcąc pozyskać w ten sposób pieniądze, nie musi już każdorazowo przechodzić przez dodatkowe formalności. Co ważne, nie musi również z góry informować, ile, na co, i na jaki czas chciałby pożyczyć.
Elastyczna spłata zadłużenia
Środki wykorzystane w ramach limitu kredytowego można spłacać w dowolny, dogodny dla siebie sposób. Bank najczęściej wymaga jedynie, by każdego miesiąca regulować określoną kwotę minimalną; może stanowić ona równowartość odsetek naliczonych od wykorzystanej części limitu, albo konkretną sumę, na przykład 100 czy 200 złotych. Co oczywiste jednak wszystkie pożyczone środki należy zwrócić przed końcem umowy kredytowej.
Odnawialność limitu kredytowego
W przypadku limitu odnawialnego jest tak, że każda wpłata na rachunek automatycznie obniża zadłużenie i jednocześnie powiększa kwotę dostępnego limitu. Dzięki temu, z jednej strony nie trzeba pamiętać o regulowaniu rat, z drugiej zaś – można na bieżąco odnawiać swoje źródło finansowania. Wielkość przyznanego limitu, w zależności od konstrukcji oferty oraz zdolności kredytowej klienta, może wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wysokie kwoty oraz odnawialność limitu sprawiają, że korzystające z niego osoby najczęściej nie potrzebują już innych produktów kredytowych czy pożyczkowych.
Opłaty na uczciwych zasadach
Limit odnawialny to również przejrzyste i korzystne dla klienta zasady naliczania opłat. Biorą się one stąd, że w jego przypadku zawarcie umowy nie skutkuje automatycznie zaciągnięciem zobowiązania. Najważniejszy (a nierzadko jedyny) związany z limitem rodzaj kosztów stanowią odsetki, które są na dodatek wyliczane wyłącznie od jego wykorzystanej części. Jeśli już pojawia się jakaś dodatkowa opłata, to zwykle jest ona niewielka i wynosi równowartość maksymalnie 1-2 proc. kwoty przyznanego limitu. Oznacza to, że w okresie nieużytkowania produktu, nie trzeba ponosić żadnych stałych kosztów.
Limit kredytowy – nie tylko w bankach!
Jeszcze do niedawna limit odnawialny stanowił wyłączną domenę banków. Od pewnego czasu oferują go również pojedyncze instytucje pożyczkowe, takie jak Euroloan (szczegóły działania limitu pozabankowego na: https://www.euroloan.pl/pozyczki/limit-kredytowy). W tym wypadku zapewnia on bardzo podobny zestaw korzyści, ale działa na nieco innych zasadach. Klienci mogą liczyć na stały dostęp do dodatkowych pieniędzy, elastyczną spłatę zadłużenia, automatyczne „odbudowywanie” limitu, czy brak opłat w okresie niekorzystania ze środków. Główna różnica polega na tym, że z przyznanych pieniędzy korzystają za pośrednictwem osobnego konta, założonego w serwisie firmy pożyczkowej; każdorazowo muszą też wykonać przelew na poczet spłaty zadłużenia. To dodatkowe formalności, ale warto pamiętać, że produkty firm pożyczkowych są na ogół łatwiej dostępne niż te oferowane przez sektor bankowy. Poza tym brak powiązania limitu z rachunkiem osobistym może zmniejszyć ryzyko niekontrolowanych wydatków i ułatwić zarządzanie zadłużeniem.
Artykuł sponsorowany