Każdego dnia spędzamy w łóżku średnio od 6 do 8 godzin. Na jakość naszego snu wpływa wiele czynników. Jednymi z najistotniejszych jest jakość kołdry i pościeli. Właśnie dlatego ich wybór bywa dość skomplikowany. Zamiast kierować się niską ceną czy ładnym wzorem, lepiej zapoznać się z najważniejszymi wyznacznikami jakościowymi oraz rodzajami materiałów, z których wykonuje się pościel.
Zanim kupimy kołdrę, zastanówmy się, czy wolimy postawić na model uniwersalny – odpowiedni zarówno na lato, jak i zimę, czy chcemy zainwestować w dwa rodzaje, dostosowane do konkretnych pór roku. Jeżeli zależy nam na modelu uniwersalnym, warto zdecydować się kołdrę z naturalnego puchu. Tego typu produkty posiadają znacznie lepszą termoregulację, utrzymują optymalną wilgoć i przepuszczają powietrze. Są dość lekkie, a przy tym zapewniają ciepło w chłodniejsze noce. Wśród kołder z puchu znajdziemy zarówno całoroczne, jak i przeznaczone na konkretne warunki pogodowe. Jednak w przypadku osób podatnych na alergie i dla małych dzieci, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie kołdra antyalergiczna. Większość modeli wykonuje się z tworzyw syntetycznych, w których nie dochodzi do rozwoju roztoczy. Tego typu produkty należy regularnie prać w temperaturze minimum 60 stopni. Wypełniane są silikonowym lub poliestrowym granulatem. Struktura tworzyw w dotyku przypomina puch.
Poza syntetykami, w sklepach znajdziemy także kołdry kukurydziane – odpowiednie dla osób z chorobami skóry, oraz bambusowe. Ze względu na naturalne wypełnienie, z reguły są droższe one od syntetyków. Kolejną opcję dla alergików stanowią produkty wykonane z jedwabiu, jednak są dość „chłodne” i będą dobre tylko dla tych osób, które nie potrzebują dużej termoizolacji. Znacznie lepiej sprawdzą się więc latem lub w dobrze ogrzewanych mieszkaniach. Podobnie jak pozostałe dwa rodzaje, jedwabna kołdra to dość spory wydatek. Podsumowując, do najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych rodzajów wypełnienia kołder, należą puch i tworzywa syntetyczne. Nie zaleca się za to zakupu produktów z pierzem, zwłaszcza alergikom. Wykazują słabsze właściwości termoizolacyjne. Jeżeli nie jesteśmy podatni na uczulenia, możemy rozważyć za to zakup pościeli z wełny – dobrze grzeje, koi bóle reumatyczne, jest miękka i można używać jej przez cały rok.
Najlepsze rodzaje pościeli
Oprócz kołder i poduszek, znaczenie ma również powłoczka, w którą je nawleczemy. Najchętniej wybieranymi opcjami są w tym przypadku: pościel satynowa 160 x 200, bawełniana i jedwabna. Podane wymiary to dość standardowy wybór klientów, dopasowany do większości łóżek w polskich domach. W przypadku satyny możemy spodziewać się wyjątkowej miękkości, cienkiej faktury i delikatnego połysku. Wygląda bardzo stylowo, jest przyjemna w dotyku i doskonale sprawdza się w letnie, cieplejsze noce.
Za to bawełna to dość tani rodzaj powłoczki, ale jednocześnie wysoce praktyczny. Nie jest wymagająca, jeżeli chodzi o pielęgnację, dobrze przepuszcza powietrze, odprowadza wilgoć i zapewnia dostateczne ogrzewanie. Będzie doskonałym wyborem na zimę. Jedwab to kolejne popularne tworzywo, z którego produkuje się pościel. Zaleca się go przede wszystkim alergikom o wrażliwej skórze. Poza tym jest przyjemny w dotyku i działa na organizm odprężająco, dzięki czemu ułatwia zasypianie. Oczywiście kolor pościeli zawsze dobieramy stosownie do wystroju pomieszczenia. Najbardziej uniwersalnymi barwami są beże, biele, pastele i odcienie niebieskiego.