Lampa wisząca czy lampa podłogowa? Porównanie zalet

Lampa wisząca czy lampa podłogowa? Przed takim dylematem stają domownicy, którzy chcą na nowo urządzić swój salon. Nie obejdzie się bez oświetlenia, ale wybór produktu z tych dwóch kategorii, i tak należy do dość trudnych. W końcu to zupełnie inne konstrukcje, zalety, ale i kilka minusów, które trzeba wziąć pod uwagę. Sprawdzamy, jakie atuty posiadają obydwa typy lamp, aby ułatwić ostateczny wybór.

Lampa wisząca – uniwersalna i klasyczna

Oświetlenie wiszące to propozycja klasyczna i zarazem uniwersalna. Takie konstrukcje sprawdzają się praktycznie w każdym pomieszczeniu, ale najchętniej gościmy je w salonach. Do wyboru są bowiem rozmaite kształty, rozmiary, a także style. Ciekawe lampy wiszące można znaleźć w każdym sklepie internetowym, na przykład Lampy.it.

Oświetlenie wiszące można zainstalować na suficie i cieszyć się szeroką wiązką świetlną. Zwykle są to lampy, które równomiernie oświetlają cały salon. Nawet proste i minimalistyczne konstrukcje są w stanie zapewnić odpowiednią atmosferę w tym pomieszczeniu.

Pod względem aranżacji ten typ oświetlenia potrafi zainspirować i zaskoczyć. Do wyboru są bowiem nie tylko tradycyjne żyrandole, proste lampy wiszące, ale i futurystyczne konstrukcje, które idealnie oddają charakter salonów nowoczesnych, surowych i kosmicznie urządzonych. Ci, którzy lubują się w wystrojach industrialnych bądź szukają oświetlenia do loftów, również nie będą zawiedzeni.

Lampy wiszące nadają się na oświetlenie główne. Minusem może być fakt, że mogą zajmować sporo miejsca, ponadto nie będą w stanie doświetlić mniejszych fragmentów przestrzeni.

Lampa podłogowa – mobilna i wielofunkcyjna

Lampa podłogowa jest wprost idealna do salonu! Przede wszystkim to oświetlenie mobilne, co oznacza, że można zmodyfikować aranżację pomieszczenia, jedynie przestawiając ją w inne miejsce. Nadaje się ona na oświetlenie główne, ale i dekoracyjne oraz dodatkowe. Nie zajmuje miejsca na suficie, za to na podłodze, dlatego może być fajnym uzupełnieniem oświetlenia sufitowego.

Atutem lamp podłogowych jest również to, że w zależności od wybranych konstrukcji oraz kierunku padania światła, można nimi poprawiać proporcje wnętrz. Gdy lampa zostaje ustawiona w kącie salonu, a jej światło skierowane ku górze, salon wydaje się wyższy niż w rzeczywistości. Wiązki padające ku dołowi spełniają dwie role – z jednej strony tworzą przytulną atmosferę, klimat wnętrza, z drugiej zaś są w stanie optycznie obniżyć zbyt wysokie pomieszczenie.

Lampy podłogowe są ponadto wielofunkcyjne. Jeśli wybierzemy te o kilku punktach świetlnych, przydadzą się w dzień, wieczorem, jak i w nocy. Światło spełniające rolę tego głównego, będzie niezbędne po zmierzchu, ale i za dnia, jeśli pogoda nie będzie dopisywała, a w salonie zrobi się zbyt ciemno i ponuro. Z kolei niewielki punkt świetlny umieszczony na elastycznym ramieniu, przyda się podczas wieczornego czytania, oglądania telewizji, ale i nocą, by wyjść do toalety bez budzenia osoby śpiącej obok.

Co z minusami? Na lampę podłogową trzeba przeznaczyć nieco powierzchni, bo jej stabilna i solidna podstawa zajmuje sporo miejsca. Nie jest to zatem oświetlenie przeznaczone do bardzo małych salonów lub tych wielofunkcyjnych.

Obydwa typy oświetlenia mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Przemyślmy, która lampa będzie lepiej pasowała do naszego salonu i wybierzmy konstrukcję subiektywnie idealną!