Pośpiech, stres, nadmiar zajęć – wszystko to sprawia, że potrzeby organizmu spadają na dalszy w plan. Niekiedy wręcz ciężko je dostrzec. Żywienie, od którego zależy zdrowie fizyczne i psychiczne jest uważane za szybką przerwę, czy uzupełnienie niezbędnej do pracy energii, a nie jako podstawę zrównoważonego życia. Odpowiedzią na te współczesne przyzwyczajenia jest filozofia świadomego jedzenia, czyli mindful eating. Skąd pochodzi? Jakie ma założenia? Dlaczego mindful eating to również zdrowe żywienie?
Mindful eating – świadome jedzenie
Potrzeba życiowych zmian również w kwestii żywienia stała się inspiracją w tworzeniu mindful eating. To styl zaczerpnięty z filozofii mindfulness, czyli ćwiczenia umysłu i własnej uważności. Trening pomaga radzić sobie z negatywnymi emocjami, a nawet uzależnieniami. Mindful eating nawiązując do tych technik, pozwala wprowadzić do życia nawyki świadomego jedzenia. Pośpiech zastępuje powolne delektowanie się każdym składnikiem, a nadmiar bodźców redukuje się do minimum. Mindful eating jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą wsłuchać się w potrzeby własnego organizmu i zmienić swój styl życia na zdrowszy.
5 podstawowych zasad w mindful eating
Mindful eating wymaga pełnego skupienia. Jedzenie to już nie jedna z czynności towarzyszących, ale ważny moment dnia, podczas którego można się zatrzymać w natłoku zajęć, angażując jednocześnie wszystkie zmysły. Oto główne zasady filozofii mindful eating:
- Mindful eating bazuje na spokojnym spożywaniu posiłków. Jedząc, należy więc pozostawić za sobą wszystkie niepotrzebne bodźce – wyłączyć telewizor, odłożyć komórkę, czy gazetę. Skupienie należy skierować wyłącznie na spożywaną potrawę.
- Jedzenie to powolne delektowanie się i czerpanie z tego przyjemności. Nie można postrzegać go jako nagrodę, czy karę.
- Należy obserwować swoje ciało podczas spożywania posiłku. Analizując reakcje organizmu, łatwiej rozpoznaje się moment, w którym rzeczywiście odczuwamy głód lub pełność. To pozwala dotrzeć do prawdziwych potrzeb własnego ciała.
- Ważne jest angażowanie wszystkich zmysłów. Tekstura, zapach, wygląd, smak – wgłębiając się w poszczególne cechy dania, poznaje się go na nowo.
- Idea mindful eating skupia się wokół teraźniejszości – ważne jest tu i teraz. Nie rozpamiętuje się przeszłości ani przyszłości. Spokój umysłu bez analizowania zdarzeń sprawia, że jest on mniej podatny na stres i negatywne emocje.
Mindful eating, czyli zdrowe żywienie
Mindful eating to impuls do tego, aby podejmować bardziej świadome i zdrowe wybory żywieniowe. Będzie to ułatwieniem w procesie oczyszczania organizmu, czy utraty zbędnych kilogramów. Badania z 2013 roku wskazały, że stosujący styl mindful eating zjadali mniejsze porcje, dzięki czemu można było łatwiej schudnąć i osiągnąć równowagę żywieniową. Świadome jedzenie bazujące na zdrowych składnikach to połączenie idealne. Butelka na koktajl lub smoothie, naczynia do gotowania na parze, patelnie Moneta umożliwiające smażenie na minimalnej ilości tłuszczu to tylko niektóre sprzęty, których nie może zabraknąć w kuchni osoby praktykującej mindful eating. Zdrowe dania spożywane w powolny i relaksujący sposób to klucz to osiągnięcia harmonii w życiu.