Najpopularniejsze zmiany skórne – jak z nimi walczyć

Niestety nasza skóra nie zawsze prezentuje się idealnie. Pojawiają się na niej różne nieestetyczne zmiany, między innymi są to: kurzajki, przebarwienia oraz uciążliwy trądzik. Istnieje wiele sposobów na to, jak walczyć z takimi przypadłościami. W artykule wymienimy te, które są jednocześnie bezpieczne i skuteczne. Wskażemy także, kiedy konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty.

Przebarwienia. Co, kiedy pojawi się problem?

Ciemne plamy na skórze to zazwyczaj objaw nieprawidłowo działających melanocytów, czyli komórek wytwarzających melaninę, czyli barwnik skóry. Niekiedy może być ich za dużo albo są po prostu za bardzo aktywne, wtedy pojawiają się ciemniejsze plamy. Ma to również miejsce wtedy, kiedy w organizmie dochodzi do dużych zmian hormonalnych, np. podczas ciąży. Poza tym może to być efekt stanów zapalnych w organizmie lub po prostu uczulenia na niektóre kosmetyki.

Kiedy pojawi się taki problem, wówczas warto udać się do lekarza dermatologa. Specjalista zdiagnozuje zmiany i wskaże odpowiednią drogę postępowania. Podczas walki z przebarwieniami stosuje się kremy rozjaśniające. Bardzo często składnikami aktywnymi są kwasy owocowe oraz witamina C. Można również skorzystać z pomocy kosmetyczki, która zastosuje np. peeling kawitacyjny lub mikrodermabrazję.

Kurzajki. Co, kiedy znajdą dom na twoim cele?

Dobrze dobrany sposób na kurzajki może zdziałać prawdziwe cuda. Sprawić, że nieestetyczna zmiana szybko zniknie, a do tego nie dojdzie do dalszego rozprzestrzeniania się wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV – Human Papilloma Virus). Warto zrobić to dobrze i szybko, ponieważ przypadłość ta należy do bardzo popularnych. Do zarażenia kurzajkami może dojść w dwojaki sposób: bezpośredni (np. podanie dłoni osobie chorej) lub pośredni (np. kontakt z przedmiotami, na których przetrwały wirusy).

Najpopularniejszą metodą jest krioterapia, która polega na zimnolecznictwie, czyli wymrażaniu zmiany przy pomocy niskich temperatur. Zabiegi takie przeprowadza się w gabinetach dermatologów.

Chorzy, którzy nie mają czasu, mogą skorzystać z prostszego sposobu na kurzajki, czyli środka, który bazuje na metodzie krioterapii. On również może wymrozić brodawki aż do korzenia, a aktywacja takiego produktu trwa zaledwie kilka chwil. Bez problemu można go stosować samodzielnie w domu.

Trądzik – nie tylko u nastolatków!

Zazwyczaj trądzik to przypadłość, która pojawia się na skórze nastolatków. W niektórych przypadkach może występować nawet w postaci ciężkiego zapalenia, po którym pozostają blizny i przebarwienia. Co ważne, może on dotyczyć również osób dojrzałych. Przyczyną powstania są tu m.in.: uwarunkowania genetyczne, przemiany hormonalne, a także przerost gruczołów łojowych oraz czynniki infekcyjne. Wśród składników aktywnych obecnych w produktach do walki z trądzikiem znalazł się m.in. kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu oraz Ichtiol.