Oszczędzaj energię na ogrzewaniu – wybierz swoją głowicę termostatyczną!

Chcesz płacić jeszcze niższe rachunki za ogrzewanie domu? W takim przypadku pomyśl o montażu głowic termostatycznych. Czym dokładnie są takie głowice i w jaki sposób pomagają one w zmniejszeniu rachunków za ogrzewanie?

Zadbaj o komfortowe ciepło w swoim domu

Aby w pomieszczeniach było komfortowo podczas chłodnych dni, uruchamiamy najczęściej kocioł centralnego ogrzewania. Nowoczesne urządzenia tego rodzaju – które mogą być zasilane eko groszkiem czy gazem – są wysoce wydajne i wygodne w obsłudze. Żeby jednak temperatury w pomieszczeniach utrzymywały się na optymalnym poziomie, potrzebne jest właściwe wyregulowanie grzejników. Zawory przy grzejnikach można otwierać i zamykać ręcznie, ale może również się to odbywać automatycznie. Za regulację dopływu ciepła do pomieszczeń odpowiadają – montowane na zaworach – głowice termostatyczne.

Jak działa głowica termostatyczna?

Głowice termostatyczne to specjalne urządzenia z funkcją regulowania temperatury pomieszczeń. Znajdujący się wewnątrz głowicy czujnik (najczęściej cieczy) wraz ze wzrostem lub spadkiem temperatury w pokoju oddziałuje na zawór, który zmniejsza lub zwiększa przepływ wody (czynnika grzewczego instalacji). Użytkownik za pomocą pokrętła nastawia odpowiadający mu zakres temperatur.

Współpracujące z pokojowymi regulatorami temperatury głowice termostatyczne, wyposażone są w siłowniki, które regulują pracę zaworów oraz przepływ wody w grzejnikach. Cały ten proces odbywa się automatycznie – bez konieczności zakręcania lub odkręcania zaworu.

Najbardziej nowoczesne modele to sterowane online, inteligentne głowice termostatyczne z zaawansowaną elektroniką, która gwarantuje utrzymanie w pomieszczeniach optymalnej dla domowników temperatury. Regulatory pokojowe (termostaty pokojowe) mają jednak większe i precyzyjniejsze możliwości regulacji od głowic termostatycznych.

Regulator temperatury może działać na kilka sposobów:

  • może utrzymywać temperaturę na poziomie określonym przez użytkownika, na przykład 20 stopni Celsjusza w pokoju dziennym
  • może pracować w jednym z wybranych trybów, na przykład dziennym, nocnym, przeznaczonym do ogrzewania łazienki lub zabezpieczającym przed zamarzaniem
  • może być programowana przez użytkownika – wtedy samodzielnie można tworzyć własne tryby pracy (kilka zmian temperatury w ciągu doby)

Zamontowana przy grzejniku głowica termostatyczna, to nie tylko większy komfort, ale również oszczędność energii – bez niepotrzebnego grzania. Aby płacić mniej za ogrzewanie domu, warto pomyśleć o zakupie głowicy termostatycznej i regulatora temperatury