Regały metalowe stanowią podstawowe wyposażenie wielu pomieszczeń gospodarczych takich jak na przykład hurtownie, sklepy, magazyny czy hale produkcyjne. Służą one do przechowywania towarów, narzędzi, części zamiennych i innych przedmiotów. Jednak regały metalowe znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle i handlu, bardzo dobrze sprawdzają się również w przydomowych warsztatach i garażach. Wybór odpowiedniego regału ma bardzo duże znaczenie. Powinien być on nie tylko solidny, ale również funkcjonalny. Poniżej umieściliśmy kilka przydatnych informacji na temat regałów metalowych.
Wygląd i rozmiar
W przypadku regałów metalowych wygląd ma drugorzędne znaczenie. Meble tego typu powinny cechować się przede wszystkim prostotą wykonania i funkcjonalnością. Nic więc dziwnego, że większość producentów nie przykłada dużej uwagi do designu. Regały sklepowe i magazynowe są w większości przypadków bardzo do siebie podobne różnią się jedynie niewielkimi detalami.
Dużo ważniejszy od wyglądu jest rozmiar regału. Przede wszystkim musi być on dopasowany do pomieszczenia, w którym będzie się znajdował. Im większy mebel tym więcej przedmiotów można na nim składować.
Jakie półki?
Ważnym elementem każdego regału są półki. Mogą być one wykonane z różnych materiałów (metalu, drewna lub tworzyw sztucznych). Wybór konkretnego rozwiązania powinien być w głównej mierze uzależniony od tego co mamy zamiar na regałach przechowywać. Na przykład w przypadku artykułów spożywczych dobrze sprawdzają się półki metalowe, ponieważ łatwiej utrzymać je w czystości.
Przy wyborze półek należy zwrócić uwagę na ich nośność. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy mamy zamiar przechowywać ciężkie przedmioty takie jak narzędzia czy części zamienne.
Jeśli chodzi o liczbę półek to większość regałów jest wyposażona standardowo w cztery sztuki z możliwością kupna kolejnych.
Kółka do regałów
Regały magazynowe zazwyczaj montuje się na stałe za pomocą śrub do ścian i podłogi. Takie rozwiązanie sprawia, że korzystanie z nich jest bezpieczne. Jednak niektóre modele regałów posiadają kółka. Dzięki czemu nie służą one jedynie do przechowywania towarów, ale również do ich transportu. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w dużych magazynach lub hurtowniach.
Niestety obsługa takich regałów wymaga dużo większej ostrożności, ponieważ mogą się one samoczynnie przesuwać i są dużo mniej stabilne niż klasyczne regały metalowe.
Wytrzymałość
Jedną z ważniejszych cech każdego regału jest jego wytrzymałość na różnego rodzaju uszkodzenia. Regały w magazynie, hurtowni czy warsztacie są narażone nie tylko na działanie wilgoci, ale również czynników mechanicznych. Dlatego przy wyborze konkretnego modelu należy zwrócić uwagę czy posiada on odpowiednie certyfikaty poświadczające jego odporność.