Reklamy storytellingowe wywołują silne emocje, niejednokrotnie wzruszając widza. To sprawia, że przekaz może być o wiele łatwiej zapamiętywany przez widza, co jest szczególnie wartościowe w kontekście kampanii reklamowych. Czym charakteryzuje się scenariusz tego rodzaju przekazów?
Storytelling jest bardzo silnym trendem w branży reklamowej. Pojawia się nie tylko przy okazji większych wydarzeń sportowych jak Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej czy Igrzyska Olimpijskie, lecz również podczas zwykłych kampanii, nieprzygotowywanych na specjalne okazje. Czym jest storytelling i jak powinien wyglądać jego scenariusz?
Storytelling w sponsoringu
Omawiając, czym charakteryzuje się storytelling, warto sięgnąć po przykłady reklam stworzonych na potrzeby sponsoringu podczas wydarzeń sportowych. Mówiąc najprościej – storytelling jest reklamą, która opowiada odbiorcy pewną historię. Ta, by najlepiej oddziaływała na widzów przekazu, musi być ułożona w konkretny sposób. Jaki?
Scenariusz w storytellingu
Bohater w kampaniach storytellingowych może być dowolny. Najczęściej jednak są to dzieci, osoby starsze czy sportowcy, ponieważ to właśnie te grupy mogą najbardziej oddziaływać na odbiorców pod względem emocjonalnym. Najważniejsze w kontekście głównej postaci jest to, by musiała zmagać się z przeciwnościami losu. Te z kolei powinny sprawiać, by każdy odbiorca był w stanie utożsamić się z bohaterem czy bohaterką.
Sprawdź, jakie korzyści może dać Ci profesjonalny copywriter – dowiedz się więcej
Takimi przeciwnościami mogą być katastrofy naturalne, indywidualne słabości, zwykły brak szczęścia, pech, wysiłek fizyczny bądź umysłowy, czy po prostu bieda. Rola przeciwności losu jest tutaj podwójna – z jednej strony sprawiają, że odbiorcy mogą się utożsamiać z głównymi bohaterami reklam storytellingowych, a z drugiej dodatkowo ich uwiarygadnia. To sprawia, że odbiorca ma przed oczami nie aktora odgrywającego daną rolę, a po prostu człowieka, który próbuje zmienić swój los.
Zwycięstwo
Warto jednak podkreślić, że w każdy przekaz storytellingowy kończy się zwycięstwem głównego bohatera lub po prostu czymś wzruszającym, dobrym. Kampanie, które prezentowałyby złe zakończenie pomimo włożonego wysiłku bohatera w zmianę swojego losu, automatycznie dyskredytowałyby swoje dokonania. Sprawiłyby, że marka, usługa czy firma kojarzyłaby się nie ze zwycięstwem mimo przeciwności, a z porażką, w którą i tak włożono mnóstwo wysiłku.
Warto w tym miejscu postawić swoje pytanie, gdzie znajduje się reklamowany podmiot? Reklamy storytellingowe charakteryzują się właśnie tym, że firmy czy marki nie wysuwają się na pierwszy plan, a są po prostu gdzieś w tle. Bardziej zaznaczają swoją obecność dopiero wtedy, gdy następuje kumulacja emocji – na przykład w momencie zwycięstwa bohatera czy pokonania swoich słabości.
Scenariusze storytellingowe są do siebie bardzo podobne, ponieważ korzystają one z wyżej wymienionych zasad. Tym, co poddane jest zmianie, to chociażby przedstawiane w reklamie miejsca, uwarunkowania kulturowe czy rodzaj przeciwności, z którymi zmaga się bohater lub bohaterka.