Senior na emeryturze – jak aktywnie spędzać czas wolny?

Przejście na emeryturę to istotne wydarzenie w życiu każdego człowieka, niosące za sobą pasmo zmian. To także czas, kiedy do naszego życia może zacząć wkradać się nuda. Wiele osób po zakończeniu aktywności zawodowej zastanawia się, w jaki sposób wypełnić dodatkową ilość swojego wolnego czasu, aby dalej móc czerpać z życia tak dużo, jak w trakcie swojej kariery zawodowej. Podpowiadamy, jak aktywnie spędzać czas wolny na emeryturze.

Aktywna emerytura – dlaczego jest tak ważna?

Wiele osób odchodzących na emeryturę obawia się wdzierającej do ich życia nudy, rutyny czy stagnacji. Brak zajęcia może równocześnie sprawić, że osoby te będą czuć się niepotrzebne, a codzienne wstawanie z łóżka stanie się dla nich bezcelowe. Znalezienie pożytecznego hobby może sprawić, że zamiast oglądania całymi dniami telewizji, w kreatywny sposób spożytkujemy swój wolny czas, a niektórzy być może odkryją swoje nowe zainteresowanie. Emerytura wcale nie musi być nudna. To świetny moment na zrealizowanie wielu swoich planów oraz marzeń, które jako osoby aktywne fizycznie zawsze odkładaliśmy na później.

Aktywność fizyczna u seniora

Aktywność fizyczna to nieodłączny element naszego życia, który towarzyszy nam każdego dnia. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), aktywność fizyczna to każda czynność w naszym życiu codziennym, która jest związana z ruchem. W jej skład wchodzą:

  • praca,
  • odpoczynek;
  • ćwiczenia;
  • uprawianie sportu[1].

Aktywność fizyczna to świetny sposób na poprawę samopoczucia seniora, a także szansa na długowieczność. Regularne ćwiczenia znacznie powiększają zasoby naszej życiowej energii i spowalniają proces starzenia się organizmu[2].

Przejście na emeryturę nie musi oznaczać rezygnacji z aktywności fizycznej. Sposobów na utrzymanie kondycji jest wiele, w zależności od ogólnego stanu zdrowia mogą to być:

  • regularne spacery na świeżym powietrzu;
  • Nordic Walking;
  • pływanie;
  • aerobik;
  • jazda na rowerze.

Zbilansowana dieta

Zbilansowana dieta odgrywa istotną rolę w życiu seniora. Choć organizm osoby starszej potrzebuje mniej kalorii, nie należy zapominać o niezbędnych składnikach mineralnych oraz witaminach, na które zapotrzebowanie organizmu jest w dalszym ciągu wysokie. Emerytura to świetny czas, aby połączyć przyjemne z pożytecznym. Gotowanie, a więc zbilansowana dieta to świetny sposób na kreatywne i pożyteczne spędzenie wolnego czasu i równocześnie zapewnienie sobie dawki wartościowych substancji, niezbędnych do utrzymania organizmu w dobrym zdrowiu.

W jaki sposób sprawić, aby gotowanie przyniosło nam zamierzone korzyści? Gotując, warto stosować się do kilku zasad:

  • korzystać ze świeżych i jak najmniej przetworzonych składników;
  • przygotowywać dania lekkostrawne, bez dużej ilości tłuszczu;
  • zwracać uwagę na ilość soli dodawanej do potraw – jej zbyt duża ilość może podwyższać ciśnienie krwi;
  • wybierać produkty bogate w błonnik;
  • sięgać po naturalne oleje roślinne i oliwę z oliwek;
  • zadbać o regularne spożycie ryb i owoców morza.

Oprócz zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej w życiu każdej osoby na emeryturze znaczną rolę odgrywa aktywność społeczna, która według WHO stanowi jeden z filarów zdrowia[3].

[1] mgr Katarzyna Dorotyn „Po zdrowie na start seniorze” https://slideplayer.pl/slide/8840773/ [dostęp: 24.11.2020].

[2] Tamże,

[3] Łucja Dobrucka, Dieta seniora XXI wieku https://www.akademiadietetyki.pl/dietetyka/dieta-seniora-xxi-wieku/ [dostęp 24.11.2020].

Bibliografia:

[1] mgr Katarzyna Dorotyn „Po zdrowie na start seniorze” https://slideplayer.pl/slide/8840773/ [dostęp: 24.11.2020].

[2]  Łucja Dobrucka, Dieta seniora XXI wieku https://www.akademiadietetyki.pl/dietetyka/dieta-seniora-xxi-wieku/ [dostęp 24.11.2020].