Skutecznie przyspiesz leczenie stłuczeń i krwiaków!

Chwila nieuwagi w trakcie wchodzenia po schodach, potknięcie się o próg czy upadek z roweru to sytuacje które skutkują bolesnymi stłuczeniami tkanek miękkich. Siła upadku powoduje zgniecenie tkanek i uszkodzenie naczyń włosowatych. Uwolnione z komórek substancje, a także wynaczyniona krew powodują rozwój stanu zapalnego i obrzęk w miejscu urazu. W wyniku stłuczenia pod naszą skórą pojawia się fioletowo-niebieski, bolesny krwiak. Aby złagodzić ból, zmniejszyć rozmiar krwiaka i skutecznie przyspieszyć jego leczenie warto pamiętać o 4 podstawowych zasadach.

Zasada 1: schładzaj miejsce urazu

Tuż po stłuczeniu, jeszcze zanim pojawi się krwiak, rozpocznij schładzanie miejsca uderzenia. Niska temperatura obkurcza naczynia krwionośne, zmniejszając ilość wynaczynionej krwi. Możesz wykorzystać do tego swoje zapasy mrożonek, woreczki z lodem czy po prostu ręcznik zanurzony w zimnej wodzie. Jeżeli używasz produktów, których temperatura ma wartość poniżej 0°C  nigdy nie przykładaj ich bezpośrednio na skórę, zawsze owiń je w ściereczkę czy ręcznik. Gdy nie masz możliwości aby od razu schłodzić miejsce stłuczenia zrób to. Pamiętaj też aby co 10 minut robić przerwy, aby temperatura w miejscu schładzania nie była zbyt niska.

Zasada 2: aby złagodzić powstający obrzęk odpocznij i unieś do góry miejsce urazu

Bardzo często stłuczenia powstają w trakcie uprawiania sportu. W takim wypadku jak najszybciej powinniśmy zaprzestać aktywności fizycznej – jej kontynuowanie może pogorszyć powstający obrzęk. Szybko bijące serce pompuje więcej krwi, zwiększając jej ciśnienie w naczyniach krwionośnych. Większa ilość krwi dopływająca do miejsca urazu jest przyczyną powiększenia obrzęku. Aby ograniczyć ilość wynaczynionej krwi możemy dodatkowo unieść nogę czy rękę ponad poziom serca. Wówczas ciśnienie w kończynie spadnie, umożliwiając szybsze zasklepienie się uszkodzonych naczyń włosowatych.

 

Zasada 3: sięgnij po kremy z witaminą K

W krótkim czasie po stłuczeniu (do 48 h) warto sięgnąć po maści czy kremy z witaminą K. Związek ten uczestniczy w procesach krzepnięcia krwi, stymulując je. Dzięki czemu aplikowany na skórę w miejscu urazu hamuje podskórne krwawienie zmniejszając wysięk. Szukając odpowiedniego kremu dokładnie czytajmy skład. Warte uwagi są tylko te produkty w których witamina K znajduje się na początku listy składników.

Zasada 4: po upływie 48 h zmień taktykę – zamiast zmniejszać dopływ krwi do miejsca stłuczenia usprawnij mikrokrążenie

Gdy uszkodzone naczynia się zasklepiły, a krew nie wydostaje się pod skórę nadszedł czas na rozpoczęcie procesu leczenia krwiaka. Na tym etapie korzystne jest przyspieszenie dostarczania substancji odżywczych i tlenu do tkanek. Możemy to osiągnąć poprzez poprawę mikrokrążenia. Dlatego też zimne okłady zamieniamy na okłady ciepłe. Przykładane w miejscu urazu rozluźniają naczynia włosowate tym samym ułatwiając transport krwi. Możemy również sięgnąć po żele z heparyną. Heparyna jest związkiem o działaniu przeciwzakrzepowym i przeciwzapalnym. Regularna aplikacja (maksymalnie do 3 razy na dobę) szybko wchłaniającego się żelu poprawia mikrokrążenie oraz przyspiesza leczenie krwiaka.