Urządzenia typu smart na dobre zagościły w domach Polaków. Używamy już nie tylko smartfonów i telewizorów smart TV, ale również smartwatchy i smartbandów. Te odpowiedniki tradycyjnych zegarków cieszą się ogromną popularnością. Sprawdź, czym charakteryzują się funkcjonalne smartbandy i jak wybrać jeden, dopasowany do potrzeb model!
Smartband to nic innego jak opaska sportowa, umożliwiająca monitorowanie aktywności fizycznej oraz sprawdzanie godziny czy odbieranie powiadomień ze smartfonu. Opaski sportowe ułatwiają też monitorowanie snu.
Smartbandy – inteligentne opaski dla każdego
Prowadzenie aktywnego trybu życia nie polega jedynie na uprawianiu sportu i zdrowym odżywianiu. Obecnie bardzo popularne jest ciągłe mierzenie swojej aktywności – ilości kroków i spalonych kalorii, pulsu czy natlenowania krwi. W wykonaniu każdego tego pomiaru pomoże smartband – opaska sportowa, nazywana także opaską fitness. Ta opaska monitorująca ma bardzo lekką konstrukcję i niewielkie rozmiary, dzięki czemu użytkownik nawet nie czuje, że coś znajduje się na jego nadgarstku. Dzięki specjalnym czujnikom, inteligentny zegarek mierzy podstawowe parametry życiowe, a wynik pomiaru wyświetla na ekranie oraz przesyła go do aplikacji na smartfonie, jeśli takowa jest połączona ze smartbandem. W ten sposób, sport i rekreacja mogą być jeszcze wydajniejsze niż dotychczas. Z funkcjonalności smartbandów może korzystać każdy. Proponowane produkty są stosunkowo tanie – starsze modele kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych, najnowsze, w zależności od producenta, można kupić za około 170 zł.
Która opaska sportowa sprawdzi się najlepiej?
Smartbandy to bardzo liczna grupa produktów, wśród których trudno jest wybrać jedną, najlepszą opaskę. Opaska fitness powinna spełniać wszystkie stawiane jej wymagania, a więc nie tylko mierzyć spalone kalorie czy monitorować aktywność fizyczną, ale również zapewniać możliwość prostej i intuicyjnej obsług oraz, wygodnego połączenia ze smartfonem. Poszukując idealnej opaski sportowej, warto zwrócić uwagę na:
- wyświetlacz – nie każda opaska go posiada. Dobrze jest jednak wybrać model z wyświetlaczem dobrej jakości. W standardzie są wyświetlacze LED, a opaski z górnej półki są wyposażone w czytelniejsze i większe wyświetlacze OLED lub E-Ink, oferujące bardzo dobrą jakość obrazu i wysokie nasycenie kolorów. Czytelny wyświetlacz pozwoli lepiej prezentować treści, jakie można odczytać na opasce.
- obudowę – powinna być wytrzymała i funkcjonalna, a także estetyczna. Ważna jest wodoszczelność, wówczas opaski można używać również podczas pływania i wodnych zabaw; nie trzeba jej także ściągać, idąc pod prysznic.
- łączność – większość opasek obsługuje w standardzie moduł Bluetooth, ale wiele nowoczesnych modeli posiada już możliwość łączenia się także przez wi-fi oraz płacenia przy pomocy standardu NFC. To dobra wiadomość dla użytkowników, którzy nie lubią nosić przy sobie kart płatniczych lub często zapominają o zabraniu z domu portfela. Wiele modeli jest wyposażonych także w moduł GPS, umożliwiający łatwą lokalizację.
- system operacyjny – tablety, smartfony, smartwatche i smartbandy większości producentów opierają się na tym samym systemie operacyjnym – Android. Kompatybilna platforma Android umożliwia swobodne połączenie opaski jednego producenta z telefonem innego, dając tym samym użytkownikom dowolność wyboru. W mniej komfortowej sytuacji są zwolennicy iOS – komunikacja między smartbandem z rodzinny Apple ze smartfonem innego producenta może nastręczać trudności.
- baterię – aby zapewnić sprawne działanie opaski, a jednocześnie nie musieć ładować jej co kilka dni, warto zwrócić uwagę na pojemność baterii.
Smartbandy czy smartwatche? Oto jest pytanie
Komunikacja przez Bluetooth, wodoszczelność i pulsometr to funkcje, które posiadają nie tylko smartbandy. Nowocześniejszą i bardziej rozbudowaną alternatywą dla opaski fitness jest smartwatch. Ten inteligentny zegarek pozwala również na odbieranie połączeń z telefonu, pisanie smsów, sterowanie muzyką, robienie zdjęć, a nawet przesyłanie swoich danych na akcesoria komputerowe. Wyboru między inteligentną opaską a zegarkiem warto dokonać w oparciu o to, jakie dane będziemy przetwarzać. Jeśli ograniczone funkcjonalności smartbandu spełniają wszystkie oczekiwania użytkownika, zakup smartwatcha wydaje się być bezpodstawny. Smartwatche są jak małe komputery, które można nosić na nadgarstku – badają jakość snu, zapewniają bezpieczne działanie i wszystkie funkcjonalności, jakie oferują smartbandy, a dodatkowo oferują możliwość dowolnego sterowania wieloma funkcjami smartfona. Jeśli jakaś opcja Ci nie odpowiada, możesz wyłączyć ją, korzystając z ustawień zegarka. Smartwatche są więc polecane osobom, które od takiego urządzenia wymagają pełnej funkcjonalności i możliwości dostosowania go do własnych potrzeb i oczekiwań. Wybór na rynku jest ogromny – wiele smartwatchy można znaleźć na https://www.neonet.pl/smartwatche-i-zegarki/smartwatche.html lub zapytać dystrybutora o spersonalizowane oferty.