Aby dostać się na studia medyczne, trzeba świetnie zdać maturę. Maturzyści planujący dostać się na kierunki medyczne szczególny nacisk powinni położyć na naukę biologii, chemii i fizyki. Te przedmioty trzeba zdać na poziomie rozszerzonym.
Studia medyczne to studia trwające sześć lat. W ciągu dwóch pierwszych lat nauki studenci poznają tajniki ludzkiego ciała i zdobywają wiedzę teoretyczną. Potem odbywają także pierwsze zajęcia praktyczne w szpitalu. Po ukończeniu studiów należy zrobić specjalizację.
Maturzystom pragnącym dostać się na studia medyczne zazwyczaj towarzyszy ogromny stres. Mimo ogromnego nakładu pracy przed maturą, w głowach większości uczniów pojawia się lęk, że nie zdobędą wystarczającej ilości punktów.
Jak dobrze zdać maturę?
Przede wszystkim należy uwierzyć w swoje możliwości. Pozytywne nastawienie to połowa sukcesu. Jeżeli przykładaliśmy się do nauki w liceum i w klasie maturalnej regularnie powtarzaliśmy materiał, powinniśmy być dobrze przygotowani. Skoro przerobiliśmy setki arkuszy maturalnych oraz kilka zbiorów zadań, posiadamy dużą wiedzę. Bądźmy przekonani, że maturę napiszemy wystarczająco dobrze.
Ostatecznych powtórek nie należy robić dzień przed maturą. Ten dzień powinien być dniem odpoczynku. Powtórki należy odpowiednio rozplanować, by nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę.
Co w przypadku niepowodzenia na maturze?
Pamiętajmy, że matura to nie jest koniec świata. Nawet jeśli coś się nie powiedzie i nie napiszemy egzaminu wystarczająco dobrze, zawsze można go poprawić. Jeżeli nie uzyskamy odpowiednio wysokiego wyniku, nie powinniśmy czuć się gorsi. Rozszerzona biologia, fizyka, chemia to naprawdę trudne przedmioty i nawet jeśli zdobyliśmy kilkadziesiąt procent to jest to i tak duży sukces.
Rok, dwa lub trzy lata opóźnienia w przypadku studiów medycznych zmienia niewiele. Studia medyczne są i tak bardzo długie, praca lekarza wymaga stałego dokształcania się, więc opóźnienie w rozpoczęciu studiów praktycznie będzie nie zauważalne. Zazwyczaj większość studentów na akademiach medycznych to osoby, które za pierwszym razem nie dostały się na wymarzony kierunek.
Warto uczestniczyć w kursach przygotowujących do matury i do studiów, dokładnie przerobić materiały z serii biologia na czasie, repetytoria maturalne z chemii, fizyki. Można też wybrać inny kierunek studiów, na który nie jest wymagana aż tak wysoka ilość punktów, ale najlepiej jednak podążać za marzeniami i nie poddawać się.