Studia podyplomowe to coraz popularniejszy sposób na poszerzanie swojej wiedzy i podnoszenie kompetencji. Czy warto inwestować w nie czas i pieniądze? Podpowiadamy.
Studia podyplomowe – dla kogo?
Oferta studiów uzupełniających, powszechnie nazywanych podyplomówkami jest bardzo szeroka. Można je znaleźć na niemal każdej wyższej uczelni. Coś dla siebie znajdą wśród nich zarówno humaniści, jak i osoby posiadające wykształcenie techniczne. Zazwyczaj trwają 2 semestry i posiadają bardzo skondensowany program. Pozwalają na pogłębienie wiedzy zdobytej podczas studiów I i II stopnia oraz wyspecjalizowanie się w konkretnej, wąskiej dziedzinie. Są przeznaczone dla wszystkich, którzy posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych na współgrającym kierunku i chcą kontynuować naukę. Podczas rekrutacji na podyplomówkę nie ma ograniczeń wiekowych – mogą się na nie zapisać zarówno świeżo upieczeni absolwenci, jak i osoby, które przygodę ze studiowaniem skończyły kilkanaście lat temu. Należy jednak pamiętać, że podyplomówki są płatne. Warto wziąć to pod uwagę wcześniej i uwzględnić ten wydatek w swoim budżecie domowym.
Co nam daje podyplomówka?
Studia podyplomowe (zobacz: http://www.wseiz.pl/pl/dla-kandydata/studia-podyplomowe) to doskonały sposób na szybkie pogłębienie posiadanej wiedzy i zdobycie nowych kwalifikacji. Ukończenie ich ułatwia otrzymanie awansu, a co za tym idzie również lepiej płatnego stanowiska. Zdarza się również, że to pracodawca zachęca pracowników (a nawet oczekuje od nich) zapisania się na dodatkowe kursy, warsztaty czy studia. Podyplomówka to również świetne rozwiązanie dla osób, które nie są zadowolone ze swojej dotychczasowej drogi zawodowej i chciałyby się przebranżowić. Zdobyte umiejętności oraz dyplom ukończenia studiów podyplomowych z pewnością zwiększy ich szanse na rynku pracy.
Podyplomówki to doskonały sposób na poszerzanie wiedzy dotyczącej interesujących na zagadnień. Wiele osób realizuje w ten sposób swoje pasje. Niektóre zajęcia mają charakter praktyczny, co pozwala na bezpośrednie obcowanie z obiektem naszych zainteresowań. Na tego typu studiach można także poznać wiele ciekawych osób – zarówno studentów, jak i wykładowców – które podzielają nasze hobby. To ciekawe i wartościowe doświadczenie.
Na co zwracać uwagę wybierając studia podyplomowe?
Decydując się na podyplomówkę warto dokładnie przemyśleć nie tylko wybór kierunku, ale również uczelni. Te renomowane, cieszące się dobrymi opiniami studentów oraz absolwentów z pewnością prezentują wyższy poziom nauczania oraz lepsze warunki pracy. Osobom chcącym rozpocząć studia podyplomowe w stolicy polecamy Wyższą Szkołę Ekologii i Zarządzania – nowoczesną uczelnię, wyróżniającą się szeroką gamą oferowanych kierunków oraz doskonale przygotowaną kardą. Dobrze jest również rozważyć, czy wystarczy nam czasu na dodatkowe zajęcia i czy nie będą one kolidowały z innymi zobowiązaniami (zjazdy na studiach podyplomowych zazwyczaj odbywają się w weekendy).