Okna zapewniają dostęp do naturalnego światła, chronią przed chłodem, mrozem i hałasem z zewnątrz. Mogą także stanowić zabezpieczenie przed włamaniem i ozdobę pomieszczenia. Podpowiadamy, jak wybrać szyby do okien i czym się przy tym kierować.
Szyby do okien – jak wybrać?
Szyby do okien to najważniejszy element okna. To one „wpuszczają” do pomieszczenia światło słoneczne, którego obecność ma istotny wpływ na samopoczucie domowników. Zabezpieczają także przed zimnym powietrzem w okresie mrozów i przed przenikaniem gorącego powietrza latem. W znacznej mierze to właśnie od szyb do okien zależy gospodarka cieplna budynku i panująca w pomieszczeniu temperatura. Obecnie wytwarzane szyby do okien, to nie tylko zwykła, szklana tafla. W zależności od przeznaczenia i miejsca montażu możemy zdecydować się na szyby przeciwsłoneczne, chroniące przed hałasem, kuloodporne czy antywłamaniowe.
Szyby do okien wykonywane są z dwóch lub trzech tafli szkła typu float. Ma ono wysoką wytrzymałość na ściskanie i zginanie, jest elastyczne i idealnie gładkie. Jeśli pokryte zostanie specjalną powłoką, będzie pełniło dodatkowe funkcje.
Tym, co powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając szyby do okien jest m.in. współczynnik przenikania ciepła. Dotyczy on tego jaka ilość ciepłego powietrza „ucieka” z naszego domu na zewnątrz budynku. Im niższy jest ten współczynnik, tym lepiej dla nas jako potencjalnych użytkowników.
Szyby do okien – jakie są rodzaje?
Na rynku dostępne są różne rodzaje szyb do okien. Każde z nich zbudowane jest z trzech podstawowych elementów takich jak rama, szyba i okucie. Różnice w parametrach okna wiążą się przede wszystkim z rodzajem zastosowanej szyby. To ona ma wpływ na stopień izolacyjności akustycznej i termicznej, na to, ile światła będzie wpadać do pomieszczenia i na stopień ochrony przed włamaniem. W zależności od potrzeb i przeznaczenia możemy zdecydować się na szyby:
- ciepłochronne – przez okna „ucieka” spora część ciepła, wybór odpowiedniej szyby pozwoli przeciwdziałać temu zjawisku; na szybę ciepłochronną warto zdecydować się tam, gdzie są duże przeszklenia; ten rodzaj szyb jest dziś standardowo stosowany w oknach;
- przeciwsłoneczne – dzięki pochłanianiu promieniowania słonecznego zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczenia i pozwalają utrzymać w nim optymalną temperaturę nawet w upalne dni, ilość absorbowanego światła słonecznego zależy od rodzaju i grubości szkła, ten rodzaj szyb najlepiej jest stosować razem z szybą z powłoką niskoemisyjną;
- dźwiękochłonne – chronią przed dochodzącym z zewnątrz hałasem, sprawdzają się zwłaszcza w budynkach położonych przy ruchliwych ulicach, lotniskach, torach kolejowych etc.;
- – wykonane z bezpiecznego szkła – bezpieczne szkło chroni przed włamaniem, aktami wandalizmu i kradzieżą, warto wykorzystać je zwłaszcza przy dużych przeszkleniach, w budynkach mieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej; w przypadku rozbicia bezpieczne szkło rozpada się na drobne odłamki o tępych krawędziach, co minimalizuje ryzyko zranienia.
Współczesne okna dzięki odpowiednio dobranym parametrom mogą pełnić wiele istotnych funkcji. Dlatego nim wybierzemy konkretny rodzaj szyb, zastanówmy się nad tym, jakie są nasze potrzeby, a dopiero wówczas poszukajmy okien, które spełnią nasze oczekiwania.