Umowa najmu — wszystko o czym powinieneś wiedzieć

Bardzo często zdarza się, że wyprowadzając się do innego miasta z powodów zawodowych lub edukacyjnych nie stać nas na zakup nowego mieszkania. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie mieszkania z rynku najmu. Decydując się na wynajem konkretnego mieszkania, które najbardziej ze wszystkich spełniło nasze preferencje, należy pamiętać o sporządzeniu i przygotowaniu umowy najmu, która zarówno nam, jak i osobie wynajmującej zapewnia bezpieczeństwo. Wiele osób, szczególnie tych, które wynajmują mieszkania po raz pierwszy, może nie wiedzieć, co powinna zawierać odpowiednia umowa najmu, dlatego zanim cokolwiek podpiszemy warto zapoznać się z tymi informacjami.

Dobrze sporządzona umowa najmu przede wszystkim powinna zawierać informacje dotyczące czasu, na jaki zostanie wynajęty lokal. Może być to zarówno czas określony, jak i nieokreślony. Zazwyczaj umowy najmu sporządzane są na rok, jednakże każdej ze stron umowy przysługuje prawo do jej wypowiedzenia z miesięcznym wyprzedzeniem. Oznacza to, że osoba może odstąpić od umowy najmu i ma miesiąc na wyprowadzenie się z lokalu. Ważne jest jednak to, aby zawszeć taki zapis w umowie najmu, aby nie doszło do sytuacji, w której zostaniemy wyrzuceni z mieszkania z dnia na dzień, bez możliwości spokojnej wyprowadzki.

W przypadku umowy najmu istotną rolę grają również kwestie finansowe, o których informacje powinny być zawarte w jej treści. Zapis finansowy powinien zawierać wysokość miesięcznego czynszu oraz sprecyzowane informacje dotyczące płatności za media, prąd, wodę oraz gaz. Niezbędna jest również informacja o wysokości kaucji zwrotnej, która zazwyczaj jest równowartością jednego miesięcznego czynszu. Dla własnego bezpieczeństwa koniecznym jest również zawarcie zapisu o tym, czy podane kwoty podawane są jako wartość netto czy brutto. Istotna jest również informacja o wysokości odsetek naliczanych za każdy dzień spóźnienia z opłatami oraz sposób, w jaki będą one realizowane do rąk osoby wynajmującej nam mieszkanie.

Bardzo ważnym elementem umowy najmu jest również protokół zdawczo-odbiorczy. Protokół ten stanowi zabezpieczenie zarówno dla wynajmującego, jak i najemców. Protokół ten zawiera informacje o wyposażeniu lokalu oraz jego stanie. Dodatkowo w protokole zawarte są wszystkie uszkodzenia wykryte przez potencjalnego najemcę w dniu sporządzania protokołu. Dzięki temu w przypadku niezgłoszonej usterki dokonanej przez najemcę wynajmujący może uzyskać należną rekompensatę, natomiast dla najemcy oznacza on to, że wynajmujący nie może oskarżyć go o usterki, które zostały ujęte w protokole.

 

Współpraca: Kancelaria adwokacka PBKB z Krakowa