Choroby serca są jednymi z częstszych przyczyn zgonów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wiele przypadków zaburzeń pracy serca jest wykrywanych zbyt późno. Można jednak temu zaradzić. Wystarczy kupić domowe EKG. Co to takiego? Jak się je obsługuje?
Elektrokardiogram – jak działa domowe urządzenie do kontroli pracy serca?
Urządzenie do badania pracy serca znane jest wszystkim jako duży sprzęt, który obsługuje lekarz lub pielęgniarka. Na ekranie i wydruku są wyniki, które wskazują, czy serce pracuje prawidłowo. W taki sam sposób można monitorować pracę serca dzięki domowemu EKG. To niewielkich rozmiarów sprzęt, który kosztuje zaledwie kilkaset złotych.
Domowy elektrokardiogram obsługuje się bardzo prosto. Na początku należy zainstalować aplikację, gdyż wyniki będą widoczne jedynie w wersji elektronicznej. Jest to duży plus, bo można je od razu porównać ze wcześniejszymi wynikami lub skonsultować online z lekarzem. Do ciała przykłada się elektrody i postępuje wedle zaleceń producenta. To bardzo ważne, aby przed użyciem dokładnie zapoznać się z instrukcją i funkcjami sprzętu.
Czy obsługa domowego EKG jest prosta?
Producenci oferują klientom produkty, które są proste w obsłudze. Tak też wygląda sprawa z domowym elektrokardiogramem. Działa on tak samo, jak urządzenie, którego używa się w szpitalach i przychodniach kardiologicznych. Ma jedynie dużo mniejsze rozmiary, a wynik pojawia się w aplikacji.
Każdy bez problemu poradzi sobie z obsługą tego sprzętu. Na pewno przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję. Domowe EKG nie może być używane przez osoby, które mają wszczepiony rozrusznik. W zaleceniach producenta są też opisane inne przeciwwskazania, których oczywiście trzeba przestrzegać.
Dla kogo polecany jest domowy elektrokardiogram?
Problemy z sercem mogą pojawić się bez względu na wiek, płeć czy stan zdrowia. Na pewno na bieżąco pracę serca powinny monitorować osoby, które są już po zawale lub mają inne zaburzenia. Domowe EKG pomoże wcześniej wykryć nieprawidłowości, na które narażone są osoby po 60. roku życia.
Elektrokardiogram przyda się osobom z nadciśnieniem, podwyższonym cholesterolem i cukrzycą. Te choroby zwiększają ryzyko zaburzeń pracy serca.