Wynajem pierwszego mieszkania w innym mieście stanowi spore wyzwanie. Co roku mierzą się z nim tysiące studentów, młodych rodzin, a także osób poszukujących pracy w nowym miejscu. Jeśli nie bardzo wiesz, jak się za to zabrać, to nic nie szkodzi. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania.
Krok pierwszy: mieszkać samemu czy z kimś?
To poważny dylemat, który warto rozbić na czynniki pierwsze. Przede wszystkim mieszkając samemu masz pełną dowolność przy wykonywaniu domowych obowiązków – od robienia zakupów aż po sprzątanie. W przypadku mieszkania ze współlokatorem obowiązki rozbijają się na dwie lub więcej osób. Może oznaczać spore ułatwienie, jeśli wybierzesz odpowiednie towarzystwo lub spore utrudnienie, kiedy trafisz na osobę, z którą nie złapiecie wspólnego kontaktu.
Inaczej jest w przypadku wynajmowania mieszkania z osobą, którą znasz. Wiesz, jak kształtują się wasze relacje i czego możesz się spodziewać przy wspólnym mieszkaniu. To na pewno spore ułatwienie, na które nie możesz liczyć przy dzieleniu lokalu z obcą osobą. W tym drugim przypadku warto już podczas oglądania nieruchomości zwrócić uwagę na to, czy dba ona o porządek i jaki ma styl życia.
Krok drugi: gdzie szukać mieszkania?
Możliwości jest wiele. W pierwszej kolejności warto zajrzeć na portale z ogłoszeniami o nieruchomości, których jest całkiem sporo. Zaawansowane możliwości filtrowania ofert pozwalają szybko wyszukać mieszkania znajdujące się w interesującej nas lokalizacji, czy też mieszczące się w zakładanym budżecie.
Jeśli jesteś studentem lub studentką i szukasz swojego pierwszego mieszkania a w nowym mieście, to koniecznie zajrzyj na specjalne facebookowe grupy. Znajduje się w nich wiele ofert apartamentów, luksusowych mieszkań, a także samych pokoi dla przyszłych studentów. To świetna propozycja szczególnie dla tych, którzy nie chcą mieszkać sami i szukają lokum dzielonego z innymi ludźmi.
Krok trzeci: lokalizacja nieruchomości
To absolutnie najważniejsza cecha każdej nieruchomości. Dobry wybór lokalizacji pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i nerwów, zwłaszcza gdy wybierasz mieszkanie w nowym mieście. Warto skoncentrować się na osiedlach zlokalizowanych w pobliżu kampusu akademickiego, jeśli przyjeżdżasz na studiu lub blisko miejsca pracy, jeśli to dla niej zmieniasz miejsce zamieszkania.
Krok czwarty: na co zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie?
Odpuść oferty, które nie posiadają zdjęć – najczęściej szkoda czasu na oglądanie takich nieruchomości. Gdy jakaś nieruchomość wpadnie Ci już w oko, to podczas rozmowy telefonicznej dokładnie wypytaj właściciela lub pośrednika o wszystkie koszty. Może okazać się, że niski czynsz to próba ukrycia jakiś wad mieszkania, czy też wysokich opłat administracyjnych.
Przed ostatecznym wyborem dokładnie sprawdź samo mieszkanie. Na tym etapie warto zwrócić uwagę na wyposażenie lokalu, a także bliskość środków komunikacji miejskiej i sklepów. Dobrze jest również zapytać o sąsiedztwo – już niejednej osobie hałaśliwi sąsiedzi uprzykrzyli korzystanie z mieszkania.
Krok piąty: podpisanie umowy
Przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi zapisami umowy. W przypadku niejasności i wątpliwości poproś właściciela o doprecyzowanie lub wyjaśnienie spornych kwestii. Zadbaj również o rzetelne spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego, ponieważ jego zapisy są podstawą rozliczenia kaucji.
Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl