Podczas snu może dojść do spłycenia oddechu lub nawet do jego chwilowego zatrzymania. Jest to oczywiście niebezpieczne i wiąże się z szeregiem negatywnych konsekwencji, dlatego należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Niezbędne będzie badanie bezdechu sennego, aby potwierdzić schorzenie i móc zastosować odpowiednią terapię w celu zniwelowania nieprzyjemnych dolegliwości.
Czy to bezdech senny? Po czym go poznać?
Bezdech senny wiąże się z zamykaniem dróg oddechowych, co ma miejsce podczas nocnego wypoczynku. Utrudniony przepływ powietrza przyczynia się do wystąpienia niedotlenienia organizmu, czemu należy przeciwdziałać. O bezdechu sennym można mówić, gdy przerwy w oddychaniu trwają powyżej kilkunastu sekund. Jest to patologiczny stan, który wymaga leczenia. Wskazaniem do wykonania badania bezdechu sennego jest głośne chrapanie.
Niepokojące będzie także wybudzenie się na skutek odczuwania potrzeby oddania moczu w nocy, co zdarza się relatywnie często. Objawami bezdechu sennego są także problemy z zaśnięciem, nadmierna potliwość. Łatwo domyślić się, że przy niedotlenieniu organizmu i wybudzaniu się nie można mówić o byciu wyspanym następnego dnia. Choremu towarzyszy chroniczne zmęczenie, pojawiają się także bóle głowy, suchość w ustach, zgaga, ból w klatce piersiowej, drażliwość i nerwowość.
Jakie wykonuje się badanie bezdechu sennego?
Jeżeli ktoś podejrzewa bezdech senny, to powinien zgłosić się do lekarza. Może być to w pierwszej kolejności lekarz rodzinny, ale konieczna jest także konsultacja z różnymi specjalistami w postaci laryngologa, pulmonologa, neurologa. Zlecona zostanie polisomnografia, która pozwala na wykrycie rozmaitych patologii ze strony układu oddechowego. Oczywiście na samym badaniu bezdechu sennego się nie kończy, niezbędny jest także szczegółowy wywiad lekarski.
Wszystko to ma na celu znalezienie pierwotnego źródła problemu i wdrożenie leczenia. Stan zdrowia pacjenta jest monitorowany przez kilka godzin w trakcie snu, ma on podłączony zestaw rozmaitych czujników na ciele. Wymaga to odwiedzenia szpitala, badanie przeprowadza się także w specjalistycznych placówkach medycznych. Konieczne może okazać się leczenie za pomocą specjalnego aparatu, który jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.