Wyłyżeczkowanie kanału szyjki macicy i jamy macicy to zabieg położniczo-ginekologiczny wykonywany w celach diagnostycznych lub terapeutycznych. Przeprowadza się go w tzw. krótkim znieczuleniu dożylnym. Wśród wskazań do frakcjonowanego skrobania macicy wymienia się m.in. krwawienia maciczne w okresie pomenopauzalnym, obecność płynu w jamie macicy (potwierdzona USG ginekologicznym – transwaginalnym), diagnostykę niepłodności, diagnostykę endokrynologiczną (w przypadku nieregularnych krwawień macicznych). Zabieg wykonuje się również w celu opróżnienia jamy macicy z pozostałości po poronieniu lub po porodzie. Jakich zaleceń należy przestrzegać po wyłyżeczkowaniu jamy macicy? (1,2,3)
Wyłyżeczkowanie jamy macicy – czego spodziewać się po zabiegu?
Zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy wykonuje się zwykle w trybie tzw. chirurgii jednego dnia. Pacjentka po abrazji frakcjonowanej co najmniej przez 2 godziny odpoczywa na sali chorych pod obserwacją personelu medycznego. Z reguły jeszcze tego samego dnia jest wypisywana do domu (jeśli nie ma przeciwwskazań). (3)
W pierwszej dobie po wyłyżeczkowaniu jamy macicy może pojawić się nieznaczna bolesność w podbrzuszu (przypominająca dolegliwości towarzyszące miesiączce), związana ze skurczami macicy. Przez kilka kolejnych dni mogą utrzymywać się nieduże krwawienia z dróg rodnych. (3)
Frakcjonowane skrobanie macicy – powikłania i niepokojące objawy
Frakcjonowane skrobanie macicy może przeprowadzić wyłącznie lekarz w warunkach szpitalnych lub w gabinecie, który dysponuje salą operacyjną. Zabieg wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań (występują stosunkowo rzadko), jak: niecałkowite opróżnienie jamy macicy, przebicie ściany macicy, zakażenie i stan zapalny dróg rodnych. Z reguły w ramach postępowania pozabiegowego zaleca się profilaktyczną antybiotykoterapię, która minimalizuje ryzyko rozwoju infekcji. (2,3)
Niepokojące objawy po abrazji frakcjonowanej, które wymagają pilnej oceny lekarskiej:
- gorączka
- silne bóle brzucha
- mdłości i wymioty
- niepokój
- obfite, przedłużające się krwawienia. (3,4)
Z konsultacją specjalistyczną nie powinny zwlekać również pacjentki, u których po 4 tygodniach od zabiegu nie wystąpiło krwawienie miesięczne. (3)
Zalecenia po wyłyżeczkowaniu jamy macicy
Właściwe postępowanie w okresie pozabiegowym stanowi istotny element terapii, dzięki któremu rekonwalescencja przebiega sprawnie, a pacjentka szybko wraca do formy. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich wskazanych w karcie wypisowej ze szpitala. (4)
Zwykle przez kilka tygodni po wyłyżeczkowaniu jamy macicy nie należy brać gorących kąpieli, przesiadywać w wannie (zaleca się prysznic). W czasie wskazanym przez lekarza pacjentka powinna zachować wstrzemięźliwość płciową, a także unikać stosowania tamponów, korzystania z basenu, solarium lub siłowni. Niewskazany jest nadmierny wysiłek fizyczny, w tym podnoszenie ciężkich przedmiotów (o wadze pow. 5 kg) i ćwiczenia wymagające napinania powłok brzusznych. Zaleca się dietę łatwostrawną. Zwolnienie lekarskie i okres niezdolności do pracy lekarz ustala indywidualnie dla każdej pacjentki (w zależności m.in. od charakteru wykonywanej pracy). (3,4)
Więcej o zdrowiu kobiety przeczytasz na adamed.expert
Źródła:
1. Michalska M. Ocena skuteczności diagnostyki histeroskopowej u kobiet w wieku około i pomenopauzalnym z nieprawidłowymi krwawieniami z macicy. (Rozprawa doktorska). Poznań 2010: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
2. Bręborowicz G. H. (red.) Położnictwo i ginekologia. T II. Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 2008; s: 632-633, 918-928
3. Polska Z. Wyłyżeczkowanie jamy macicy. http://www.forumginekologiczne.pl/porada/wylyzeczkowanie-jamy-macicy/3320 Data dostępu: 25.04.2018
4. Postępowanie po krótkich zabiegach ginekologicznych. http://www.szpitalmatopat.pl/home/download_file/78/pdf Data dostępu: 25.04.2018